Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wstępne wyniki spisu powszechnego. "Gigantyczne uchodźstwo Polaków"

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Przypomina mi się Michnikowe

"moi znajomi z zagranicy gratulują mi, jak wspaniale udała się polska transformacja"...

autor: Luke, data nadania: 2011-12-23 08:44:41, suma postów tego autora: 1782

Wnioski, towarzysze...?

Chociaż obawiam się, znając nastroje na tym forum, że zaraz pojawią się postulaty płacy minimalnej w wys. 5000 zł ew. dyskusja zejdzie na temat aborcji czy barów mlecznych.

autor: west, data nadania: 2011-12-23 08:47:51, suma postów tego autora: 6717

Bankructwo neoliberalizmu

A może jednak jego sukces? Może właśnie o to chodzi?

Zawsze prawactwo ubolewało, ilu to Polaków wyrzuciła zagranicę parszywa komuna. Nieboszczka PRL nie może się jednak pod tym względem równać z "wolną" Polską.

autor: fancom, data nadania: 2011-12-23 09:50:26, suma postów tego autora: 1427

Niedługo pozostanie w tym obozie

Oczywiście obozie o drzwiach otwartych, bo to "wolny" kraj, już tylko siostrzeniec ABCD. Ciekawe czy bedzie mu do smiechu jak bedzie musial zapieprzac sam na nasze emerytury?

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-12-23 10:04:38, suma postów tego autora: 6205

Lepszym określeniem

Niż gigantyczne uchodźctwo byłoby już chyba słowo exodus. Te dane są katastrofalne. A przecież wiemy, że to trwa i się pogłębia.
Nasi obywatele łagodzą kryzys na Zachodzie wzmacniając tamte rynki wewnętrznne. A co z naszym rynkiem? Co z tutejszym popytem? Jak to państwo ma przetrwać przy takiej tendencji? Ktos tych ludz zastąpić musi. Potrzebna jest nowa Wielka Wędrówka Ludów. Słowianie ruszyli na Zachód, ale czy ich opuszczone siedziby zajmą jacyś nowi Wandale czy Wizygoci? Nie ma wyjścia. Trzeba tu chyba sprowadzić pare milionów Chińczyków czy jakiś Zulusów? Tylko jak tu już przybędą (do Uni Europejskiej) to jak ich tu zatrzymać skoro własnej młodzieży zatrzymać niepotrafimy? Dla większości będzie to tylko kraj tranzytowy w drodze na Zachód? Może Eskimosi się zgodzą tu zostać na dłużej, bo na Zachodzie dla nich za ciepło? No coś trzeba zrobić ... Albo zaorać i zgasić światlo. Jakiś rezerwat tu zrobic dla ginących gatunków może? Natura się chociaż ucieszy!

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-12-23 10:39:42, suma postów tego autora: 6205

.

Siostrzeniec ABCD raczej się na to wypnie. Zapewne jest biegły w omijaniu wszelkich powinności w rodzaju podatków etc. Jak przystało na współczesnego przedsiębiorczego Polaka.

autor: o. Tempora O'Mores, data nadania: 2011-12-23 11:10:45, suma postów tego autora: 327

Tylko dowód na to,

że wreszcie zaczynają pojmować, iż praca i chleb to ojczyzna a nie bóg i honor. Federalizm proces tem przyspieszy. A potm już razem walczyć będziemy o wyzwolenie się spod ucisku koporacyjnego. Powodów zatem do płaczu nie ma.

autor: steff, data nadania: 2011-12-23 11:41:23, suma postów tego autora: 6626

Wnioski?

Czas na wymianę obozu rządzącego.
Po zrealizowaniu programu obecnej opozycji, będziemy jeździć za granicę w celach wyłącznie rekreacyjnych.

autor: ABCD, data nadania: 2011-12-23 11:51:31, suma postów tego autora: 20871

***

wprowadzenie płatnych urlopów miało zdaniem kapitalistów we Francji spowodować zapaść ekonomiczną i powszechne bezrobocie

wprowadzenie płacy minimalnej w UK miało zdaniem kapitalistów spowodować bezrobocie i zniszczyć silną ekonomię

wprowadzenie równego traktowania pracowników tymczasowych i stałych się nie udało w UK, bo kapitaliści uznali, że ludzie wykonujący tą samą pracę, co stali pracownicy maja inaczej nazwane stanowisko pracy, ergo nie ma ich do kogo porównać, żeby tak samo ich traktować

i w ten sposób wreszcie kapitalistom udało się uratować gospodarkę i podnieść zatrudnienie, uff

autor: nikyty, data nadania: 2011-12-23 12:03:16, suma postów tego autora: 3572

Wstępne wyniki miały być w listopadzie tuż po wyborach.

Data wcale mnie nie dziwi. Zastanawiam się czy to aby nie sprawka rządząch. Można chyba było je chyba ogłosić już w październiku przed wyborami. Podciąganie przez panią Kowalczyk wyrwanych z kontekstu słów dotyczących państw i podciąganie ich pod jednostki jest nieuczciwe.

@Luke
W Europie postkomunistycznej transformacja udała się chyba tylko w Słowenii. Państwa postkomunistyczne miały (i mają) niski poziom zaufania społecznego i elity ze spustoszonymi przez neoliberalne dogmaty umysłami i sumieniami (czyli przede wszystkim dogmat o dobrodziejstwie nieograniczonej chciwości właścicieli prywatnych przedsiębiorstw).
Czytałeś może "Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu" o Finlandii i jej przemainach po upadku ZSRR, państwa będącego głównym odbiorcą produkowanych tam towarów. Finowie zapłacili też wysoką cenę za rozpad Sojuza doceniali jednak swoje państwo i wierzyli sobie nawzajem. Z czasem udało im się zbudować gospodarkę opartą na informacji co jednak nie rozwiązało do końca ich problemów z bezrobociem. Spójrz też jakie wyniki osiągnęła tam ostatnio rasistowska z samej nazwy partia Prawdziwych Finów.
Róźnica pomiędzy nami,Słoweńcami i Finami jest taka, że ci ostatni dysponowali kapitałem społecznym i zdołali z czasem rozwiązać (na tyle na ile było to możliwe) swoje problemy, Słoweńcy posiadali prezydenta- ekonometryka, który przeciwstawił się założeniom ichniej wersji planu Sachsa, my natomiast mieliśmy żałosnego Mazowieckiego, który chciał budować społeczną gospodarkę rynkową razem z Balcerowiczem przy poparciu gazety wspomnianego przez ciebie Michnika.

autor: Samael, data nadania: 2011-12-23 12:10:42, suma postów tego autora: 103

Zdziwieni?

Pewnie nie wiedzą też czyja to wina i gdzie leży przyczyna?Prokreacja "na Glempa" zawiodła,czy za dużo napoczętych wyskrobano?A może za dużo luda uwierzyło w poczęcia niepokalane?Pracy nie ma?Budujcie piramidy!!Posłuchajcie choć raz dobrych rad najsłynniejszego elektryka.Może nie bedzie tego ostatniego,który będzie zmuszony zgasić światło w Niedorzeczu Odry i Wisły.

autor: Lewy_sierpowy, data nadania: 2011-12-23 13:50:16, suma postów tego autora: 623

Zychu

Rządy tej twojej opozycji a'la Zyta już były, trwały 2 lata i to właśnie wtedy uciekło najwięcej ludzi z tego kraju. "Zasługą" Tuska jest tylko to, że nikt z nich ani myśli wracać.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-23 15:21:05, suma postów tego autora: 1578

FRychu, dobrze się czujesz?

(*_*)

autor: Hyjdla, data nadania: 2011-12-23 16:29:02, suma postów tego autora: 5956

.

Oczywiście, że neoliberalizm odniósł w Polsce sukces - ta prymitywna, prostacka, wulgarna, lumpiarska ideologia trafiła pod strzechy. Choć nie, ona tam nie trafiła. Ona tam tkwiła zawsze, lecz dopiero w ramach transformacji (zwł. ostatnich paru lat pod rządami PO) mogła znaleźć swe naturalne ujście.

Nasz naród w zupełności zasługuje na los będący jego udziałem.

autor: Bury, data nadania: 2011-12-23 16:52:28, suma postów tego autora: 5751

p.Bury: "Nasz naród w zupełności zasługuje na los będący jego udziałem."

To, że znaleźliśmy się w NATO nie oznacza zaraz, że wygraliśmy zimną wojnę. A ten kto wygrał, zadecydował za nas o naszej przyszłości.
Więc , panie Bury, nie pisz głupstw.

autor: tarak, data nadania: 2011-12-23 17:51:51, suma postów tego autora: 3283

Czuje się znakomicie Hyjdlaro-:)

I to pomimo,że wśród tego ponad milionowego uchodzstwa jest moja córka,ponad dwuletnia wnuczka Lily i dziesieciomiesieczny wnuczek Keanu.(*_*)

autor: Lewy_sierpowy, data nadania: 2011-12-23 18:18:39, suma postów tego autora: 623

Bury,

30 % Polaków popiera opozycję.
Biorąc pod uwagę warunki (np. sytuację w mediach) - to bardzo dużo.
A klimat na demonstracjach opozycji jest wspaniały.
Dodajmy do tego przywódcę naprawdę historycznego formatu.
Myślę, że to już całkiem zadowalające powody do dumy z bycia Polakiem.

autor: ABCD, data nadania: 2011-12-23 19:41:46, suma postów tego autora: 20871

Straszni z was pesymisci

Jak ktos wyjeżdża na zmywak za 1500 funtów zamiast robić to samo w Polsce za 1500 złotych to chyba dla niego lepiej?
Zresztą emigracja rozwiązuje (przynajmniej w jakims tam stopniu) problem który był przekleństwem polskiej polityki gospodarczej w XX w. niezależnie od ustroju - nadmiaru chętnych do pracy.
Mnie co innego martwi - jeżeli dopiero ze spisu powszechnego wychodzą takie dane, to jak w tych warunkach prowadzić prace planistyczne w skali kraju? A to poważny problem dla polityki społecznej, gospodarczej etc.

autor: west, data nadania: 2011-12-23 20:01:07, suma postów tego autora: 6717

Brawo FRychu - ucz się zatem pilnie języków obcych

byś mógł w przyszłości wnukom o PRL-u opowiadać :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-23 20:38:17, suma postów tego autora: 6199

To przecież jasne, że milion Polaków uciekł przed Kaczorami

a w krajach, do których nastąpił największy exodus nie ma TVN-u i ci biedacy nie wiedzą, że od ponad 4 lat rządzi Tuskarak.

Walikoń z Luzerem ściągną emigrantów z powrotem do kraju - jestem tego więcej, niż pewien.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-23 20:15:30, suma postów tego autora: 6199

Po co wam młodzi sumik.

Przecież Polska może być biedna, ale musi być katolicka.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-24 10:08:50, suma postów tego autora: 1578

To przecież jasne, że milion Polaków uciekł przed PO-$LD!!!

Myślę, za nawet jestem pewien, że tak brzmi prawdziwa przyczyna tego exodusu.

autor: dzeus, data nadania: 2011-12-24 11:02:06, suma postów tego autora: 1046

Cztery Litery - do Gabonu czy Chin?

Tak tylko pytam. Bo Węgry już chyba w waszej bandzie są passe.

autor: szczupak, data nadania: 2011-12-24 16:49:29, suma postów tego autora: 3747

Stirlitz - a gdzie o tych młodych przeczytałeś?

Czyżbyś przedwcześnie zaczął świętować?

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-24 23:04:19, suma postów tego autora: 6199

Emeryci raczej nie emigrują Sumie.

Ciężko myślisz jak na sędziego i to niezależnie od świątecznego kalendarza.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-25 11:35:01, suma postów tego autora: 1578

No tak - świat składa się z młodych i emerytów

Zapomniałem Stirlitzu o dychotomii Twych poglądów.

Tylko jak zakwalifikować 40-55 latków, bo przecież nie młodzi a i do tuskowej emerytury po reformach sporo im brakuje.
Z dylematem tym będziesz musiał sam się uporać Stirlitzu - na szczęście chrześcijańskie święta, które obchodzisz, sprzyjają przemyśleniom.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-25 14:51:16, suma postów tego autora: 6199

Zdecydowana większość uciekinierów z tego

kraju ma jednak troszkę mniej niż 40-55 lat sumiku. Fakt raczej niezaprzeczalny, choć są tacy, których nikt nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe.

Ps. Na czym opierasz swoje przeświadczenie, że obchodzę jakieś chrześcijańskie święta? W domu nie mam ani choinki, ani krzyża, ani żadnego wydania zbioru legend żydowskich pasterzy. Korzystając z długiego weekendu wigilię dzisiejszego święta niezwyciężonego słońca spędziłem w domu w gronie przyjaciół zajadając się pysznymi roladkami wieprzowymi i racząc się dobrym napitkiem. Dziś za to odpoczywam. Kościół ominąłem jak co dzień szerokim łukiem, a kolędujący pleban jak co roku pocałuje klamkę. Nijak nie czuję, żebym coś obchodził.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-25 18:41:41, suma postów tego autora: 1578

Przyjaciół? To rodzina już uciekła?

Najszczersze wyrazy współczucia ...

Jutro masz jeszcze wolny poniedziałek, taki prezent od plebana :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-25 19:52:20, suma postów tego autora: 6199

Nie miałbym nic przeciwko pracy

jutro sumciu ale tak się składa, że moja firma jutro nie pracuje. Prezent więc nie trafiony, bo ten długi weekend z chęcią przeniósłbym na cieplejsze okresy co byłoby nawet bardziej zgodne z legendami żydowskich pasterzy, ale skoro katole uparli się na czczenie "pogańskich" świąt to trudno.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-25 20:29:00, suma postów tego autora: 1578

Ps.

Sumciu ja mam cały rok na kontakty z rodziną i nie muszę tego robić na pokaz akurat w święta przy wigilijnym stole składając sobie często nieszczere życzenia jak to czyni duża część społeczeństwa. Wiem że w twojej łepetynie nie mieści się, że można życć inaczej niż tak, jak wmawia ci facet w sukience. Ale to na szczęście twój problem.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-25 20:37:42, suma postów tego autora: 1578

Dzięki katabasom klasa robotnicza ma przynajmniej kilka dni wolnych od kapitalistycznego

wyzysku. I choćbyś zapluł wieprzową roladką monitor swego kompa to temu nie zaprzeczysz, drogi Stirlitzu.

Oby Cię w krzyżu nie łamało od tych świątecznych nasiadówek :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2011-12-26 19:04:16, suma postów tego autora: 6199

ABCD

ABCD już zapomniał, że ten exodus rozpoczął się za... rządów PiS!

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2011-12-26 20:17:47, suma postów tego autora: 1002

Przyroda nie znosi próżni sumiku.

Nie świętowalibyśmy rzymskich świąt bóstw solarnych, świętowalibyśmy coś innego. I to może w przyjemniejszych okolicznościach przyrody. Dziękować więc za nic pasibrzuchom z Kk nie zamiaruję.

autor: Stirlitz, data nadania: 2011-12-26 20:47:40, suma postów tego autora: 1578

Ostap,

exodus rozpoczął się za Generała Ślepowron-Wolskiego.
A gdyby towarzysz Wiesław otworzył granicę, to natychmiast wyemigrowałoby - lekko licząc - kilka milionów.

autor: ABCD, data nadania: 2011-12-27 12:35:23, suma postów tego autora: 20871

west ;-)

"Mnie co innego martwi - jeżeli dopiero ze spisu powszechnego wychodzą takie dane, to jak w tych warunkach prowadzić prace planistyczne w skali kraju? A to poważny problem dla polityki społecznej, gospodarczej etc."

Żartujesz? Co za znaczenie ma jeden milion ludzi w tą czy tamtą stronę jeśli i tak nie prowadzi się żadnej polityki społecznej? Czy bedzie nas 40 mln czy bedzie nas za parę lat 20 mln to polityka społeczna będzie taka sama. Czym Ty się martwisz?

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-12-28 16:09:57, suma postów tego autora: 6205

@ABCD

Cała rzecz w tym, że wtedy ludzie chcieli wyjeżdżać, dziś natomiast muszą (oczywiście poza twoim siostrzeńcem i jego padrugą). Zmusiła ich do tego tzw. wolna Polska. Jak dla mnie różnica między chcieć a musieć jest do tego stopnia elementarna, iż wyklucza w tej kwestii wszelkie porównania Polski Ludowej z tą obecną. Wtedy kilka mln Polaków chciało jechać zagranicę by się tam wzbogać i tu w Polsce rżnąć pana. Teraz ludzie muszą wyjeżdżać by przeżyć.

autor: Bury, data nadania: 2011-12-28 20:23:28, suma postów tego autora: 5751

Bury

"Wtedy kilka mln Polaków chciało jechać zagranicę by się tam wzbogać i tu w Polsce rżnąć pana. Teraz ludzie muszą wyjeżdżać by przeżyć. "
Dodajmy do tego jeszcze inną tragiczną prawdę, że teraz nie CHCĄ już tu wracać. Czasem wracają... gdy MUSZĄ.

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2011-12-29 19:47:50, suma postów tego autora: 6205

.

Masz wolność wyboru miasta gdzie możesz sprzątać. Aachen, Aalborg, Aberdeen, Amsterdam, Ateny, Augsburg - nieograniczone możliwości.

autor: Bury, data nadania: 2011-12-30 18:25:37, suma postów tego autora: 5751

Bury,

teraz, mimo wszystko, każdy, włącznie z biednymi, ma dostęp do szynki i czekolady.
A jak Polak peerelowski zobaczył stoisko w pierwszym lepszym zachodnim sklepie, to dostawal oczopląsu.

autor: ABCD, data nadania: 2011-12-30 19:17:17, suma postów tego autora: 20871

Na szczęście

niedługo będzie u nas jak w Chinach. I gitara.

autor: bolo, data nadania: 2011-12-31 15:34:03, suma postów tego autora: 4522

4 litery

Ty hipokryto......
cytuję ___________
teraz, mimo wszystko, każdy, włącznie z biednymi, ma dostęp do szynki i czekolady.
A jak Polak peerelowski zobaczył stoisko w pierwszym lepszym zachodnim sklepie, to dostawal oczopląsu.
____________________ koniec cytatu

Szkoda tylko, że prawicowy kretynie 4 Litery część polskich dzieci w III RP może te twoje specjały jedynie pooglądać przez szybę wystawy.
Prawicowy dureń ...... 4 Litery.
Drwij z biedy dalej a o ona i do Ciebie przyjdzie.

jacekx marksista




autor: jacekx, data nadania: 2012-01-05 01:56:52, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz