pomijasz.
Brak zorganizowanego ruchu pracowniczego, który mógłby wpłynąć na struktury państwa.
Kulturowe ("moralne") determinanty, jakie stały za jednocześnie za kolektywistycznym, zorganizowanym, zdeterminowanym i jednocześnie nie-rewolucyjnym ruchem w Skandynawii (something like Weber).
Jeśli idzie o Niemcy - europejski kolonializm Pruski z jednej strony, z drugiej, że Bismarck realizował jednocześnie program socjaldemokratyczny (Gotajski), z drugiej, że sam program był błędny z formalnie i naturalistycznie (tu choćby krytyka ruchu a la Abramowski; nie trzeba być anarchistą, by ją przyjąć).
Itede itepe.
Konstruktywizm świeci różne tryumfy natomiast socjalizm jako ruch i nauka opiera się na obserwacji historii tendencji w ramach produkcji.
Nie zrobisz socjaldemokracji w katolickim kraju, w którym realne zdobycze peerelu zostały sprzedane i zniszczone, w którym najsilniej zorganizowani na lewicy pozostają ludzie nastawieni antypartyjnie, który jest w określonym miejscu układu globalnej gospodarki i zależności finansowo politycznych: w sensie - nie przekonasz do tego ani lewaków, ani sezonowych socjaldemokratów, o nawracaniu zaś z flanki zgrzybiałego SLD zapomnij.
Istnieje też czwarty model polityki społecznej a mianowicie socjalistyczny, realizowany kiedyś w PRL i innych krajach demokracji socjalistycznej.
W odróżnieniu od trzech modeli kapitalistycznych, opierających politykę państwa na podatkach (niskich, średnich i wysokich) w modelu socjalistycznym mamy niskie podatki bezpośrednie. Polityka socjalna jest obowiązkiem przedsiębiorstw a państwo realizuje obowiązek pełnego zatrudnienia. Oczywiście państwowa polityka socjalna również istniała (dla rencistów, emerytów i dzieci) ale główne kanał wyrównywania statusu materialnego był realizowany w przedsiębiorstwach państwowych. Oznaczało to zezwolenie na drugoplanowe znaczenie konkurencji rynkowej, która to działa w pełni w trzech modelach polityki socjalnej w kapitalizmie.
Najlepiej widać to po ilości komentarzy.
BUCHA! CHA! CHA!
TFU!!!!
Chyba banan ...... :)
jacekx marksista chrześcijański