Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz: Socjaldemokratyczna polityka społeczna

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Piotrze, wszystko pięknie, ale

pomijasz.

Brak zorganizowanego ruchu pracowniczego, który mógłby wpłynąć na struktury państwa.

Kulturowe ("moralne") determinanty, jakie stały za jednocześnie za kolektywistycznym, zorganizowanym, zdeterminowanym i jednocześnie nie-rewolucyjnym ruchem w Skandynawii (something like Weber).

Jeśli idzie o Niemcy - europejski kolonializm Pruski z jednej strony, z drugiej, że Bismarck realizował jednocześnie program socjaldemokratyczny (Gotajski), z drugiej, że sam program był błędny z formalnie i naturalistycznie (tu choćby krytyka ruchu a la Abramowski; nie trzeba być anarchistą, by ją przyjąć).

Itede itepe.

Konstruktywizm świeci różne tryumfy natomiast socjalizm jako ruch i nauka opiera się na obserwacji historii tendencji w ramach produkcji.

Nie zrobisz socjaldemokracji w katolickim kraju, w którym realne zdobycze peerelu zostały sprzedane i zniszczone, w którym najsilniej zorganizowani na lewicy pozostają ludzie nastawieni antypartyjnie, który jest w określonym miejscu układu globalnej gospodarki i zależności finansowo politycznych: w sensie - nie przekonasz do tego ani lewaków, ani sezonowych socjaldemokratów, o nawracaniu zaś z flanki zgrzybiałego SLD zapomnij.

autor: sZ, data nadania: 2012-09-25 18:35:07, suma postów tego autora: 45

model socjalistyczny

Istnieje też czwarty model polityki społecznej a mianowicie socjalistyczny, realizowany kiedyś w PRL i innych krajach demokracji socjalistycznej.
W odróżnieniu od trzech modeli kapitalistycznych, opierających politykę państwa na podatkach (niskich, średnich i wysokich) w modelu socjalistycznym mamy niskie podatki bezpośrednie. Polityka socjalna jest obowiązkiem przedsiębiorstw a państwo realizuje obowiązek pełnego zatrudnienia. Oczywiście państwowa polityka socjalna również istniała (dla rencistów, emerytów i dzieci) ale główne kanał wyrównywania statusu materialnego był realizowany w przedsiębiorstwach państwowych. Oznaczało to zezwolenie na drugoplanowe znaczenie konkurencji rynkowej, która to działa w pełni w trzech modelach polityki socjalnej w kapitalizmie.

autor: Roger, data nadania: 2012-09-25 19:40:39, suma postów tego autora: 514

A ten temat rajcuje towarzyszy!!!!!

Najlepiej widać to po ilości komentarzy.
BUCHA! CHA! CHA!
TFU!!!!



autor: dzeus, data nadania: 2012-09-27 15:52:34, suma postów tego autora: 1046

Dzeus a Ciebie co rajcuje ?

Chyba banan ...... :)

jacekx marksista chrześcijański

autor: jacekx, data nadania: 2012-09-29 19:00:12, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz