Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Tymoteusz Kochan: Kochanie, zabiłam nasze koty

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Świetna recenzja!

Zwłaszcza w kontekście tego flekowania nowej książki Masłowskiej przez Krytykę Polityczną...jeszcze przed jej wydaniem!!! Obrazili się, że Masłowska nie dała się przez Krypol udomowić i obroniła swoją indywidualność...niezwykłość... A teraz skopała w istocie cały paradygmat kulturowy "warszawki"... znienawidzą ja za to do końca świata!
Kupujcie i czytajcie Masłowską i nie dajcie się zwieść duninowskiej propagandzie! Ja kupiłam w empiku i już w tramwaju czytałam.
Tylko to jest trudna proza. Za trudna na Krypol ! Oni czytają i wydają wspomnienia salonowe Bielik-Robson...
Tym większe gratulacje dla recenzenta... że zrozumiał! :)

autor: Tekla, data nadania: 2012-11-26 22:11:10, suma postów tego autora: 151

Po tej recenzji

na pewno przeczytam,tym bardziej,ze temat wyjątkowo "na czasie"..

autor: bambosz0, data nadania: 2012-11-27 18:15:43, suma postów tego autora: 1835

Fałsz neoliberalnego modelu szczęscia

Nowa książka Masłowskiej jak zawsze znakomita, gorąco polecam, nie mam wątpliwości, że to najwybitniejsza współczesna polska pisarka, która - co dziś rzadkość - nie ucieka od rzeczywistości i ma odwagę się z nią mierzyć.Do dobrej recenzji tow. Kochana dodałbym jeszcze, że autorka wskazuje - co prawda nie wiem, na ile świadomie - że kryzys Zachodu i jego neoliberalnego modelu życia jest wywołany także przez fakt, że ten świat epatuje nihilistycznym, burżuazyjnym indywidualizmem, sprowadzającym się de facto do egoizmu. W takim świecie każdy jest sam, nie ma miejsca na bliskość, przyjaźń, związek, rodzinę - liczy się tylko szczęście osobiste jednostki, za którym jednostka rozpaczliwie się ugania, nie bacząc na fakt, że nie można osiągnąć szczęścia samemu. Neoliberalny model szczęścia więc nie istnieje. W socjalizmie liczy się zbiorowość, rodzina, więź społeczna,wspólne dobro, któremu jednostka winna się podporządkować. W kapitalizmie - egoistyczne szczęście jednostki, będące tak naprawdę poza zasięgiem. Szczęście w socjalizmie osiąga się poprzez pracę dla wspólnego dobra, poświęcenie - w tym jest sens. W świecie wyzysku, konsumpcji, nihilizmu i hedonizmu, szczęścia nie ma, są tylko patologie i samotność jednostki.

autor: mateuszbirkut, data nadania: 2012-11-27 19:56:49, suma postów tego autora: 94

+

To ciekawe - mimo różnic politycznych - na poziomie aksjologicznym zgadzam się z mateuszembirkutem.

autor: Angka Leu, data nadania: 2012-11-29 13:19:04, suma postów tego autora: 3102

Nie można jednak zapominać, że socjalizm sam się mocno przyczynił

do rozpadu więzi społecznych, osłabienia roli rodziny itp. (np. radykalnie zmniejszając znaczenie rodziny jako źródła zabezpieczenia bytu jednostki). Być może atomizacja społeczna jest po prostu ceną jaką płacimy za postęp?

autor: west, data nadania: 2012-11-30 21:54:40, suma postów tego autora: 6709

Dodaj komentarz