Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Niemcy: Wezwanie do upamiętnienia ofiar nazizmu z Europy Wschodniej

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

już nieźle, ale jeszcze nie dobrze

"Od lat dwudziestu szeroka opinia publiczna w Niemczech uświadamia sobie coraz wyraźniej, że ofiarą nazistowskiej polityki zagłady - oprócz milionów Żydów, którzy znajdowali się w centrum narodowosocjalistycznej polityki zagłady - padły także miliony mieszkańców Europy Wschodniej"

jak wiemy, podstawowym celem II wojny światowej było dokonanie ZAGŁADY SŁOWIAN, całkowitego zlikwidowania ludzi o słowiańskich genach. Zostawienie części słowiańskiej ludności w celu używania jej jako niewolników też należało do planu obłąkanych Niemców, ale całkowita zagłada Słowian była jednak celem podstawowym.
I tak, pierwsze lata wojny to zabijanie głównie Słowian, także w obozach koncentracyjnych. Ludność żydowska żyła na początku wojny niemal nie zagrożona. Mordowani byli także przeciwnicy polityczni, zwani "komunistami". Dopiero zmiana układu sił politycznych i klęska militarna Niemców pod Stalingradem spowodowała zabijanie ludności wiary mojżeszowej.

A tu z
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13659373,_Wiedza_o_ofiarach_usunieta_ze_zbiorowej_pamieci_RFN__.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=10199882

Grupa niemieckich historyków, polityków i publicystów opowiedziała się za ustanowieniem w Berlinie miejsca pamięci dla ofiar nazizmu z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Upamiętnienia domagają się środowiska polonijne oraz przedstawiciele rządu RP. Miejsca pamięci mają np. Romowie czy homoseksualiści.
"Od lat dwudziestu szeroka opinia publiczna w Niemczech uświadamia sobie coraz wyraźniej, że ofiarą nazistowskiej polityki zagłady - oprócz milionów Żydów, którzy znajdowali się w centrum narodowosocjalistycznej polityki zagłady - padły także miliony mieszkańców Europy Wschodniej" - czytamy w apelu opublikowanym na stronie internetowej muzeum byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. O apelu poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu weekendowym.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że mieszkańcy Polski i Związku Radzieckiego, jako "rasowo niepełnowartościowi" Słowianie, zostali uznani za pozbawioną praw masę, która miała być wymordowana lub wypędzona na wschód. - Rasizm oraz ideologia "Lebensraumu" określały sposób prowadzenia wojny i reżim okupacyjny - piszą sygnatariusze apelu.

autor: nana, data nadania: 2013-03-31 17:11:32, suma postów tego autora: 4653

nana

nie wiem, jakie ty książki o historii trzeciej rzeszy czytałaś. bo takich bzdur to nawet david irving nie wypisywał - zydzi pod niemiecką okupacją mieli dobrze? może jeszcze żydowski kapitał z usa zasponsorował dojście hitlera do władzy w niemczech? i po klęsce wojsk niemieckich pod stalingradem, żydzi uznali inwestycję w nazizm za nieopłacalną, więc hitler z zemsty za przykręcenie kurka z forsą nakazał osateczne rozwiązanie, tak?
nie jestem filosemitą, ale, do cholery, nana - nawet w pamietnikach eichmanna nie ma napisanych takich bzdur, jakie ty wypisujesz.
chyba, że to primaaprilisowy spam...

autor: deadbastard, data nadania: 2013-04-02 00:06:39, suma postów tego autora: 500

nana

Trzeba najpierw znać elementarną kolejność wydarzeń historycznych (w dobie Internetu nie ma nic prostszego). Dopiero potem można wyciągać z nich jakieś wnioski. Decyzje dotyczące szczegółów technicznych ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej podjęto podczas Konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942. A więc ogólna decyzja zapadła w tej materii najpóżniej w 1941. Natomiast bitwa pod Stalingradem rozpoczęła się 23 sierpnia 1942, a zakończyła 2 lutego 1943. Co było wcześniej? 3 mln z ok. 6 mln obywateli polskich, których zabili Nimecy była pochodzenia żydowskiego. Już w grudniu 1939r. w Polsce palono synagogi. W 1941 zaczęto tworzyć getta. Już w latach 30. w Niemczech Żydzi byli w hitlerowskiej systematyce istot żywych poniżej psów, na poziomie szczurów. Ilu Czechów, Słowaków, Ukraińców, Bułgarów zabili Niemcy do 1945r.? Polonofilia i słowianofilia powinna mieć swoje granice, nana.

autor: V.C., data nadania: 2013-04-02 15:08:58, suma postów tego autora: 1134

VC, jeżeli sam nie znasz "elementarnej kolejności wydarzeń" to o co masz do mnie pretensje?

w dobie internetu nie musisz korzystać tylko z jednego źródła, tak jak to robisz. Z wyciąganiem wniosków sam masz trudności, co mi więc zarzucasz?
Ty masz swoje źródła, ja mam swoje. I co? nawet, jeżeli uważasz, że te twoje są lepsze, to mogą być lepsze dla ciebie, ale nie muszą być lepsze dla mnie. Rozumiesz, czy za trudne?
Palenie synagog było i na 200 lat przed II wojną, czy to od tamtego momentu była II wojna już planowana? Między podjęciem decyzji a wprowadzaniem jej w życie jest pewna różnica, czy jej nie widzisz?
Polaków - Słowian upychali żydzi w pociągach do Auschwitz. Samych żydów nie wywoził wówczas nikt. Takie wiadomości mam i nie widzę podstaw, by je kwestionować, zwłaszcza, że w niemieckiej tv widziałam potwierdzenie tego.
Przestań mnie pouczać i sam zajmij się własną edukacją, bo masz braki.
Ja mam prawo do wolnej wypowiedzi i nie baw się w cenzora. Sam nie potrafisz nic napisać, ale niczym pasożyt przyczepiasz się do mnie i na tym jedziesz. Jeżeli jesteś taki mądry, działaj samodzielnie. Ja ci przecież nie bronię i nie koryguję.
Moje słowianofilstwo i polonofilstwo to moja sprawa, co ci do tego? Nie masz własnych przekonań, czy co? A jeżeli masz, to czy są one lepsze od moich? - na podstawie czego tak sądzisz? - własnego zarozumialstwa?
Już cię prosiłam: pisz, co chcesz a ode mnie się odczep, bo robisz się uporczywą zmorą.
Granice mojej "słowianofilii" i "polonofilii" mam prawo wyznaczać jedynie ja sama, tobie nic do tego.

autor: nana, data nadania: 2013-04-02 15:28:38, suma postów tego autora: 4653

nana ma po części rację,

z tym że pomyliła bitwę pod Stalingradem z bitwą o Moskwę, która odbyła się właśnie końcem 1941r. To od bitwy o Moskwę stało się jasne, że Niemcy tej wojny szybko nie wygrają i to przebieg tej bitwy miał wpływ na podjęcie decyzji (czy też jej przyśpieszeniu) o rozpoczęciu eksterminacja Żydów.

autor: samson_miodek, data nadania: 2013-04-03 10:43:05, suma postów tego autora: 288

nana, samson miodek

Jakież to jedno źródło wiadomości masz na myśli, nana?

Samson, skąd wiesz co nana miała na myśli? Odparcie Niemców z przedpól Moskwy miało na pewno spore znaczenie, ale nie spotkałem się jescze z opinią, że decydujące dla przebiegu wojny.

W takim razie jak wytłumaczycie tworzenie gett w krajach okupowanych już od końca 1939r., otaczanie ich murami, drutem kolczastym, posterunkami i ich zamykanie już od 1940? Po co skupiano ludnością żydowską? Żeby im było razem weselej?

autor: V.C., data nadania: 2013-04-03 10:58:32, suma postów tego autora: 1134

nana

>Przestań mnie pouczać (...) niczym pasożyt przyczepiasz się do mnie.

I kto to mówi!? A czy to ja sugerowałem, de facto publicznie, z jakich to powodów okradziono mnie 20 lat temu w Austrii? Któż to wypowiadał się z pewnością naocznego świadka?

autor: V.C., data nadania: 2013-04-03 11:06:40, suma postów tego autora: 1134

Getta to jedno, eksterminacja to drugie.

Faktem jest, że eksterminacja zaczęła się w 1942 r.
Nie wiem co nana ma na myśli, jednak ja również spotkałem się z tą teorią (bo tylko o teorii możemy mówić), jakoby nie od samego początku Żydzi byli przez Niemców przeznaczeni do gazu, tylko właśnie przebieg wojny miał na to wpływ. I właśnie bitwa bod Moskwą była tym czynnikiem.
Ja nigdzie nie napisałem, że bitwa pod Moskwą miała dla wojny znaczenie decydujące (choć była bardzo ważną bitwą). Jednak klęska pod Moskwą wydłużyła wojnę. Podniosła ona również morale Rosjan, pokazując, że Niemców można pokonać. Ponadto dała Rosjanom czas, który oni bardzo dobrze wykorzystali. A w tej wojnie czas grał na korzyść Związku Radzieckiego.

autor: samson_miodek, data nadania: 2013-04-03 13:23:32, suma postów tego autora: 288

samson miodek

Owszem. W 1942 rozpoczęło się likwidowanie gett, masowe wywożenie Żydów do obozów zagłady i eksterminacja na skalę przemysłową. Ruszył cały przemysł holocaustu. A kiedy ruszył on w porównywalnej skali w stosunku do Słowian? Słowianie byli dla nazistów gorsza rasą ludzi, byli przeszkodą w planach utworzenia Lebensraumu na Wschodzie Europy, ale Żydów przestano traktować jak ludzi, byli przeznaczeni do likwidacji w 100%. A nana proponuje licytowanie się z nimi na doznane krzywdy.

autor: V.C., data nadania: 2013-04-03 14:49:41, suma postów tego autora: 1134

Słowianie

w tym polskie zagadnienia etniczne nie są poruszane w tym portalu. Widziane niechętnie powodują zwykle agresję.
Po co zatem "pl" w tytule? Brzmi fałszywie, niczym "lewica" w SLD.
Proponuję "inter"

autor: Z.K. z OZB, data nadania: 2013-04-04 11:20:48, suma postów tego autora: 356

Niechęć

@Z.K. z OZB:
Nic się nie dziwuj, od dawna dyskusja o polskich ofiarach IIWŚ albo odrzucana jest przez lewicę jako groźny wstęp do brunatnienia albo uparcie deprecjonowana i "odbrązowiana".
Jest to oczywiście czynnikiem silnie odpychającym potencjalnych odbiorców myśli bo jednak Polak to często uczciwy patriota i zwierzęcej agresji przeciw własnej przeszłości nie łyka jak młody postępowy pelikan w Nowym Świecie.

Środowisko Obywatela wyróżnia się dla mnie na +.

autor: JohREd, data nadania: 2013-04-05 08:33:11, suma postów tego autora: 89

./..

A mnie się cały czas wydawało, że poczynania i zamiary nazistów wobec Polaków są powszechnie znane, a to, co lewicy może nie odpowiadać, to licytowanie się kto bardziej ucierpiał - czyli jest bardziej wart ulitowania się, albo dosadniej: komu (nie) należy się ono - przy zastosowaniu kryterium etnicznego.

Mówiąc inaczej, będę krytykował np. Żydów, jeżeli będę widział ku temu przesłanki, ale nie będę, nawet przy powierzchownej zgodności poglądów w danym temacie, wchodził w głębszą komitywę z kimś, kto na ich podstawie wyciąga wnioski sprzeczne z lewicowymi założeniami, nie mówiąc już nawet o akceptacji awansem różnych paranoicznych teorii, np. z antysemitki Nany.

autor: Miś_Bucharin, data nadania: 2013-04-06 03:34:56, suma postów tego autora: 3566

Dodaj komentarz