Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Ciszewski: Papierowe piekło

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

tow.Cisza

pełna zgoda, o wiele lepszym filmem jest np.Twierdza Brzeska. Niestety Stalingrad rozczarowuje, i to jeszcze twórca całkiem dobrej 9 Kompanii poronił to dziełko.

autor: czerwony93, data nadania: 2013-12-24 12:46:12, suma postów tego autora: 2255

@

Film jak film, nie jest dokumentem, ale skoro jest tak odideologizowany to warto byłoby przypomnieć o co chodziło. Kiedy Niemcy zaatakowali Rosję w czerwcu 1941 r. nie chodziło o zwykłą wojnę, tylko o zniszczenie komunizmu a następnie budowa na jego gruzach Zjednoczonej Europy (sic!), rękoma słowiańskich podludzi. Hmm, czy to czegoś nie przypomina?

autor: mlm, data nadania: 2013-12-25 11:06:47, suma postów tego autora: 4284

Wołgograd

....Idąc na Stalingrad oczekiwałem ..... Ratuje go jedynie kilka jako tako udanych scen....

Nie bardzo rozumiem, jak można oczekiwać czegokolwiek po produkcjach rosyjskich, z okresu po zniszczeniu ZSRR? A zwłaszcza produkcjach dostarczających interpretacji okresu po 1917 oraz opisujących wspaniałości wieków samodzierżawia... Niekiedy, bardzo rzadko, można być zaskakiwanym.

Nie bardzo też rozumiem, jak takiego ideologicznego gniota (oglądałem on-line fragmentarycznie, bo całości nie sposób) może cokolwiek 'ratować'?

W filmweb ktoś napisał, że całość przypomina ' przypomina krzyżówkę socrealistycznego melodramatu i kiczowatego, superbohaterskiego komiksu.' - autor tych słów chyba nigdy nie widział żadnego 'socrealistycznego' filmu np. 'Harry Smith odkrywa Amerykę' Romma (przykład wcale nie jedyny, raczej typowy), bo nie używałby tego słowa na określenie filmu w całości amerykańskiego i kapitalistycznego.

A przy okazji: co z całkiem sprawnym reżyserem może zrobić młyn kapitalistyczny, pokazuje np. przypadek Michałkowa-Konczałowskiego.

Pełna jedynie zgoda, że obraz wojny został w niedościgły sposób pokazany w filmie 'Idź i patrz'.

autor: Czarek, data nadania: 2013-12-27 21:23:38, suma postów tego autora: 306

polska polityka historyczna i

rosyjska polityka historyczna są do siebie bardzo podobne ich fundamenty to

*antykomunizm (u nas połączony z antyrosyjskością)
*nacjonalizm
*klerykalizm (tam prawosławny u nas katolicki)
*konserwatyzm

autor: polak17, data nadania: 2013-12-28 10:03:13, suma postów tego autora: 1219

Filmoteka arcydzieł

prowadzona przez Jacka Fuksiewicza co wtorek po dwudziestej w latach siedemdziesiątych nie na wiele się zdała.Perły światowej kinematografi wlewane poprzez ekran do milionów polskich domów nie przyniosły żadnego efektu czego wyrazem jest miejsce i czas w którym teraz się znajdujemy.

autor: ajde, data nadania: 2014-01-07 10:10:42, suma postów tego autora: 288

Kino moralnego niepokoju

nurt ten powstał na skutek wystąpienia Wajdy i Zanussiego w Gdańsku w 75r.Twórcy zarzucili decydentom tłumienie swobody twórczej filmowców.Władza się ugięła i twórcy mogli wcisnąć gaz do dechy.Korupcja nepotyzm konformizm demoralizacja strasznego systemu została objawiona.Nurt upadł 13 grudnia 81r.Wymienieni powyżej reżyserzy żyją i mają się dobrze.Ich dzieła w sposób istotny przyczyniły się do osłabienia socjalizmu.Spełnieni w glorii nie widzą powodów do krzyku we współczesnej ojczyznie.

autor: ajde, data nadania: 2014-01-25 09:09:35, suma postów tego autora: 288

Dodaj komentarz