Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

GUS: Stopa bezrobocia w październiku na poziomie 8,2%

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

minimalny zasiłek dla bezrobotnych

wprowadźmy minimalny zasiłek dla bezrobotnych, dla każdego z nich, jakąś pomoc podobną do 500 plus, niechby też 500 zł albo przynajmniej 200 zł. Te 200 zł może na niewiele wystarczy, ale zobaczymy, ile wtedy wyniesie stopa bezrobocia i wtedy porównujmy się z krajami, w których co najmniej połowa lub każdy bezrobotny otrzymuje jakikolwiek zasiłek.

W sytuacji, kiedy 13% bezrobotnych może otrzymać jakikolwiek zasiłek, a na obszarach wiejskich ogranicza rejestrację posiadanie 2-hektarowego gospodarstwa, wiara w taką stopę bezrobocia przy niskiej stopie aktywności zawodowej jest sabotażem statystycznym.

Po trzecie, jakakolwiek lewica, nominalna czy całkiem realna, jeśli chce zbudować sobie elektorat, w tym elektorat z dołów społecznych, powinna zabiegać o głosy poparcia wśród niego poprzez postulat powszechnego zasiłku dla bezrobotnych. Nie zauważyłem, aby Razem czy Zjednoczona Lewica wysuwały taki postulat przed wyborami 2015 roku. A w każdym razie chowano je, obawiając się może, że burżuazyjne media zaczną skowyczeć. A od tego trzeba zacząć, choćby dlatego, żeby udowodnić, że da się odrodzić lewicę w oparciu o postulaty socjalne. P.S. Oczywiście oznacza to solidną podwyżkę podatków dla kilku % najbogatszych oraz istotną podwyżkę dla znacznej porcji klasy średniej (definiowanej jako żyjącej od poziomu w okolicach tzw. "średniej" krajowej w górę podzielonej przez liczbę członków gospodarstwa domowego)

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2016-11-27 18:17:33, suma postów tego autora: 1250

Dodaj komentarz