Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Ciszewski: Lewicowy populizm przeciw idiokracji

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"lewica"? co to obecnie znaczy ?

od czasu Ruchu Palikota zaczęto z uporem maniaka nazywać wszelkie "darczyństwo" nazywać działaniem lewicowym.Najpewniej chodziło o zmarginalizowanie samego pojęcia w zbitce z szokującymi działaniami medialnym przywódcy- założyciela J.Palikota który to nawoływał do zmiany opodatkowania i ułatwień dla drobnych przedsiębiorców posiłkując się świńską głową i wibratorem ,co liberałom kojarzyło się prawie z komunizmem. Politycy i ich heroldzi piszący do różnych gazet (nie nazwę ich dziennikarzami, bo na ten tytuł trzeba solidnie zapracować)w swym prostackim zamyśle do "lewicy" dodali pejoratywną otoczkę która jak każde nawet bezsensowne uproszczenia zaczęła żyć nowym fałszywym życiem. Każdy prawie z bardzo dorosłych odróżniający konkurujące ze sobą opcje polityczne zna chyba Ideologię lewicową,której głównym celem jest wyrównanie szans i godne życie wszystkich obywateli niezależnie od pochodzenia,poglądów ,majątku i wykształcenia.Lewica nie ma nic wspólnego z jałmużną,bezrobociem strukturalnym i innymi grzechami wilczego kapitalizmu. Czas najwyższy "wyczyścić" to słowo z oblepiających je zanieczyszczeń i przywrócić prawdziwe znaczenie "Lewicy"

autor: bambosz0, data nadania: 2017-01-12 12:06:10, suma postów tego autora: 1409

"lewica" to ...

Patrząc na historię lewica jest grupą postaw, doktryn i ideologii cechujących się w całości lub w większości swych cech z :
(a) światopoglądem oświeceniowo-postępowym i humanitarnym,
(b) nakierowaniem na idee równości i sprawiedliwości społecznej,
(c) posiadającym cechę alternatywy czy "herezji" z punktu widzenia tego, co jest w danym czasie głównym nurtem, a także (a w niektórych okresach ZWŁASZCZA) wobec tego, co jest określane jako tradycjonalistyczne, konserwatywne lub przeciwne postawie szerokiego humanizmu (jak nacjonalizm czy rasizm).

Co z tej charakterystyki jest obecnie najbardziej słabym punktem ? Wydaje mi się, że oddanie pola sprawiedliwości społecznej oraz bardzo duża zmiana, jeśli chodzi o definiowanie równości. Dawniej równość miała przede wszystkim wymiar materialny, teraz równość rozpatruje się głównie w kontekście statusu, odniesienia mniejszości wobec większości, równości płci - jest to więc bardzo zawężona równość i coraz bardziej elitarna.

Z punktów składających się na typowy wizerunek lewicy jako takiej można wywnioskować, że musi ona pogodzić w sobie takie elektoraty, jak:
- wynikająca z punktu a rola akademików czy nauczycieli,
- wynikająca z punktu b rola klas niższych, nieuprzywilejowanych, przede wszystkim klasa robotnicza, bezrobotni i inne osoby w złej sytuacji materialnej,
- wynikającą z punktu c rola młodzieży i jednostek promujących alternatywne style życia.

Stąd wniosek, że nie potrzebna nam jedna lewica, ale kilka lewsprzeczne. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo prawicowe elektoraty PiS i Korwina, mimo kilku podobnych haseł, są całkowicie odmienne klasowo czy pod względem miejsca zamieszkania lub dochodów. Hasło "lewica" nie może zacierać śladów jej wielu odcieni ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2017-01-12 16:40:15, suma postów tego autora: 794

KONSTRUKTYWNA SAMOKRYTYKA

Piotrze - miło, że składasz samokrytykę, ale konstruktywizmu w Twojej wypowiedzi, niestety, brakuje. Radykalna lewica aż rwie się do działactwa, czego sam jesteś najlepszym przykładem, tyle że jakoś to społeczeństwa nie porywa. Chociaż proponujesz społeczeństwu lewicowe postulaty wyprane, a jakże, ze źle się kojarzących głupot marksistowskich. Jedyne, do czego Wasze (tak, tak, w tym i Twoje) socjaldemokratyczne pomysły na lewicowość doprowadziły, to właśnie do podatności społeczeństwa na prawicowy populizm - radykalne hasła socjalne bez rzetelnej analizy klasowej, która nie wrzuca do jednego wora 99% społeczeństwa jako klasy pracowniczej, pracowników najemnych czy prekariatu. Już Urbański pokazał mimochodem ideologiczny charakter tego ostatniego pojęcia jako narzędzia zwalczania koncepcji klasowej ucieleśnionej w konstrukcie nie tylko empirycznym, ale i filozoficzno-teoretycznym, klasy robotniczej.
Wyciągasz jakieś wnioski odkąd Cię znamy, ale dzieje się to powoli - jak na całej lewicy. Niemniej postęp jest, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zbyt wolny, bo na horyzoncie widać już zmiany sytuacji i narasta zradykalizowana świadomość społeczna ludzi. Zgadzam się z Tobą, że to lewica nie dorasta. Ale nie dlatego, że jest zbyt leniwa, tylko dlatego, że jej świadomość klasowa nie nadąża za radykalizacją świadomości społecznej.

autor: EB, data nadania: 2017-01-13 07:46:25, suma postów tego autora: 840

"światopoglądem oświeceniowo-postępowym"

Z jakiego wielce uczonego akademickiego podręcznika do jakiejś powiedzmy politologii czy czegoś w tym guście skompilowałeś te mądrości?

autor: motyl, data nadania: 2017-01-13 12:01:54, suma postów tego autora: 965

Dodaj komentarz