Gaz łupkowy - korupcja i kontrowersje

[2012-01-10 22:12:05]

ABW zatrzymała 7 osób w związku z korupcją przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, pracownik Państwowego Instytutu Geologii oraz osoby z trzech firm ubiegających się o koncesje. Firmy te - jak się okazuje - należą do jednego inwestora.

Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 takich koncesji. Prokuratura do czasu postawienia zarzutów nie będzie komentować podejrzeń, że chodzi o Petrolinvest. Ten z kolei zaprzecza, jakoby wśród zatrzymanych mogli się znajdować jego pracownicy.

Sprawa poszukiwań gazu z łupków od dłuższego czasu budzi w Polsce kontrowersje. Środowiska ekologów przestrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z wydobywaniem niekonwencjonalnego gazu. Ważnym głosem w tej debacie o źródłach energii jest film amerykańskiego reżysera Josha Foxa "Gasland. Kraj gazem płynący", który otrzymał w 2011 r. nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". W Polsce jego pokazy organizuje "Krytyka Polityczna" wraz z Against Gravity (dystrybutor filmu).

Na zdjęciu: Odwierty gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku