Nie wy szukacie, lecz was szukają
Wściekłość do czerwoności
Paweł Michał Bartolik, ur. 1976.
Nieraz innym sprawia trudność odgadnięcie, kiedy żartuje, a kiedy mówi poważnie, czym rzecz jasna absolutnie się nie przejmuje.
Wściekły do czerwoności, stoi po stronie tych, których zapomniano nauczyć wykwintnych manier.
Zamierza odplombować działo na Aurorze, w związku z czym wróble ćwierkają na dachu, że trockiści są wymysłem Giertycha.
W szczególności zafascynowany wyzwoleńczą walką Palestyńczyków, ostatnią lewicową falą w Ameryce Łacińskiej, wreszcie rosyjskim Październikiem - trzema wspaniałymi awanturami, w jakie wdał się rodzaj ludzki.
Uznaje, że bez szerokiego wachlarza zainteresowań oraz pogardy dla oficjalnej opinii publicznej nie sposób zrozumieć emancypacyjnego wymiaru lewicy.
Pragnie pozostać solą w oku dla tych, którzy chcą walczyć o gejów, a nie chcą walczyć o robotników, oraz dla tych, którzy chcą walczyć o robotników, a nie chcą walczyć o gejów.
Chciałby podpytać Hugo Cháveza, co jego zdaniem sądzą George W. Bush i Barack Obama o światowej rewolucji proletariackiej.
Demokracja uczestnicząca plus internetyzacja - oto przełożone na język dzisiejszy hasło władza rad plus elektryfikacja!
ostatnie wpisy
Czarna reakcja w szatach WolteraAngry Arab, Saddam i KaddafiSierak, cudowne dziecko HavlaCarlos Latuff i LibiaMilusińscyBurzum fuks MayhemIzrael opłakuje MubarakaDo Adama MichnikaPanie Smoleński - czyli "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"Izrael a rewolucja egipskaO czym marzy Papandreu...Lewica, syjonizm, stalinizm, antysemityzmJak zarobić pierwszy milionKrzyże precz ze szkół!Wyprzedaliśmy się dawno temuOtwarcie propagujemy komunizm. Donos do wszystkich prokuratur w PolsceLew Trocki, "Moje życie. Próba autobiografii" (zakończenie)Umarł król, niech żyje królWybory do europarlamentu: Zwycięstwo PPP we wszystkich 13 okręgach!Zagłosuj na Wykop.pl!
lewica.pl - polska
Rozłam w partii Razem i niedzielny kongres
Wielkie powodzie na Śląsku i w Europie Środkowej
35-godzinny tydzień pracy we Włocławku
ZUS znowu organizuje pielgrzymki na Jasną Górę dla pracowników
Kandydat Lewicy do Senatu wygrywa wybory we Włocławku
lewica.pl - publikacje
Dawid Kański: Komentarz do wyborów prezydenckich w USA
Xavier Woliński: Baśń o „sprawczości”
Aleksander Radomski: Goździki, które zasiały zmiany
Bartłomiej Zindulski: Lewicowa alternatywa Sahry Wagenknecht
Witold Sawicki: Walka z nowotworem, na osobistym przykładzie
Mojżesz burżuazji
2008-12-18 22:04:52
Używany między innymi przez Lenina i Trockiego epitet „socjalzdrada” wydaje się dziś nader łagodny, gdy tylko spojrzeć na praktyki kierownictw socjaldemokratycznych praktycznie wszystkich współczesnych krajów europejskich. Bezczelna służba interesom wielkiego kapitału nie tylko w Polsce sprzyja obiegowej opinii, że „nawet prawica jest bardziej socjalna”.
Choćby miała do zaoferowania tak głodne kawałki, jak np. te o związkowcach-terrorystach – wraz z całym nieuchronnie kryjącym się za nimi dobrodziejstwem inwentarza.
Czasami owi gorzej-niż-socjalzdrajcy przesolą, w chwili szczerości wymknie im się publicznie za dużo. I tak premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, kontynuator linii „nadziei na odnowę lewicy” Tony’ego Blaira stwierdził 10 grudnia w swym wystąpieniu przed brytyjskim parlamentem: „Nie tylko ocaliliśmy świat – ocaliliśmy banki.”
Nawet z ław parlamentu usłyszał szyderczy okrzyk: „Mojżesz!” Niewątpliwie wyprowadzić on zamierza klasy posiadające z egipskich ciemności obecnego kryzysu. „Socjal” można bowiem mieć w sercu po lewej stronie, ale ważniejsza jest przecież „demokracja”: demokracja liberalna, jedyna, której prokapitalistyczni politrucy wybaczyć zdołają przymiotnik w nazwie. Ocalić trzeba świat – czyli świat kapitalistyczny i jego banki. Już tedy winny radować się ofiary zwolnień grupowych – także w Polsce. Jeśli bowiem dalej szukać biblijnych odniesień – królestwo proletariatu nie jest ze świata Blairów i Brownów, Kwaśniewskich, Borowskich, Kołodków, Millerów i Szmajdzińskich, ani innych mających ponoć serce po lewej stronie.
Czym nadzwyczajnym różni się linia Browna od linii północnoamerykańskich kongresmenów, forsujących właśnie pomoc w wysokości 500 milionów dolarów dziennie – więcej, niż największy naziemny lotniskowiec na naszej małej planecie przeznacza na kontynuowanie krwawej łaźni imperialistycznej w Iraku – na pomoc dla rekinów branży motoryzacyjnej?
Miał rację Lenin – polityka to skondensowana ekonomia, to rewidowanie i korygowanie stosunków między klasami. To, na czyją korzyść rewidują je i korygują wszyscy Gordonowie Brownowie tego świata, jest przecież jasne jak dwa razy dwa. I gdyby podstawowe punkty analizy stosunków globalnych z pochodzącej z 1916 r. broszury Lenina „Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu” nie pasowały jak ulał także do dzisiejszych czasów, brytyjski premier nie miałby najmniejszej okazji, aby zmarnować okazję, by siedzieć cicho. Jak mysz pod miotłą – kto wie, czy nie miotłą historii!
"Trybuna Robotnicza"