Śląsk: Strajk górników?

[2006-05-25 03:31:38]

We wszystkich spółkach węglowych, z inicjatywy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80", powstały komitety protestacyjne. W ich skład weszły wszystkie działające w górnictwie węgla kamiennego związki zawodowe. Dziś w śląskich kopalniach odbędą się wiece, w poniedziałek – referendum strajkowe.

W środę w Ministerstwie Gospodarki delegacja górniczych związków zawodowych spotkała się z wiceministrem, Pawłem Poncyliuszem. Związkowcy domagają się wypłacenia wszystkim zatrudniony w górnictwie nagród z zysków, jakie kopalnie wypracowały w ubiegłym roku. Przekonują, że zyski kopalń są zasługą przede wszystkim ciężkiej pracy górników.

18 maja przewodniczący "Sierpnia`80", Bogusław Ziętek zapowiedział, że jego związek będzie konsekwentnie walczył o wypłaty nagrody z zysków dla wszystkich zatrudnionych w górnictwie i zaapelował do pozostałych związków zawodowych o przyłączenie się do wspólnej walki o realizację tego żądania.

Od 22 maja grupa górników z "Sierpnia`80" okupuje siedziby Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Żądają podjęcia rozmów w sprawie wypłat nagrody z zysku. Resort gospodarki, który sprawuje nadzór nad państwowymi kopalniami, długo unikał podjęcia takich rozmów, a o stanowisku ministerstwa górnicy dowiadywali się za pośrednictwem mediów. Dopiero wczoraj wiceminister Poncyliusz znalazł czas, żeby spotkać się z przedstawicielami górniczych związków. Poinformował on delegatów, że resort gospodarki nie spełni postulatu górników. Związki zawodowe działające w górnictwie grożą strajkiem. W poniedziałek ma się odbyć kolejne spotkanie w ministerstwie gospodarki.

Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa zarobiły w ubiegłym roku ponad miliard złotych.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku