Niemcy: Odrodzenie dumy narodowej
[2006-06-19 13:38:36]
To zachowanie Niemców - choć typowe i w każdym innym kraju byłoby przyjmowane ze zrozumieniem i zrzucane na karb futbolowego święta - budzi w niektórych kręgach niezadowolenie, stając się zalążkiem debaty nad niemiecką dumą narodową. Po środowym zwycięstwie nad reprezentacją Polski, pół miliona młodych Niemców zebrało się w Berlinie by świętować sukces swojej drużyny. W relacjach pokazywanych przez stacje telewizyjne na całym świecie, Niemcy - owinięci we flagi swojego kraju - bawią się wspólnie z przybyszami z innych zakątków świata. Nigdy nie byłem świadkiem czegoś podobnego, krzyczy do mikrofonu, 32-letni Christian, jeden z fanów zgromadzonych w Berlinie. To wspaniałe, że można wymachiwać flagą naszego kraju bez poczucia winy. Kwintesencja wolności. Obecny wybuch dumy narodowej jest największym od sześćdziesięciu lat, większym niż eksplozja radości wywołana zdobyciem przez drużynę Niemiec mistrzostwa świata w 1990 czy euforia z powodu zjednoczenia Niemiec. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznaje, że dokonała się wielka zmiana. Ludzie nie wstydzą się swojej flagi, noszą ją z dumą i nie muszą się z tego tłumaczyć. Piętnaście lat temu było to nie do pomyślenia,, powiedziała Merkel w wywiadzie udzielonym gazecie "Bild am Sonntag". Stosunek Niemców do własnego kraju jest dzisiaj czymś wspaniałym, normalnym, pozbawionym arogancji i buty. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
15 czerwca:
1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.
1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.
1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.
1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.
1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.
1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.
2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.
2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
?