Neonazista w ławach poselskich Samoobrony

[2006-07-03 21:32:34]

Jak doniosły "Wydarzenia" w telewizji "Polsat", w bliskim otoczeniu Andrzeja Leppera i wewnątrz Samoobrony aktywnie działa mający powiązania z ruchem neonazistowskim poseł Mateusz Piskorski. Jak podkreśla Rafał Pankowski, z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia "Nigdy Więcej", Piskorski miał kontakty ze skrajnie nacjonalistycznymi neopoganami ze Stowarzyszenia "Niklot", a także dobrze rozwinięte kontakty z nacjonalistami Europy Środkowej. Jeszcze kilka lat temu wchodził w skład zespołu redakcyjnego neonazistowskiej "Odali", a tygodnik "Wprost" opublikował na okładce zdjęcie nacjonalistycznych neopogan z wyciągniętymi w hitlerowskim geście rękoma, wśród których na pierwszym planie widać obecnego posła Samoobrony. Sam Mateusz Piskorski nie ukrywa swoich związków ze skrajną prawicą, oświadczył też, że "dziwi się obecnej nagonce mediów na jego osobę".

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiedział zainteresowanie się sprawą i jej wyjaśnienie, gdyż w jego przekonaniu "jeden poseł nie może narażać dobrej reputacji całego parlamentu".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku