Warszawa: W obronie pomnika

[2006-08-24 23:28:26]

Ponad sto podpisów pod petycją przeciwko rozbiórce pomnika Ludwika Waryńskiego zebrali dziś w Warszawie członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Pomnika.

Rozbiórka monumentu poświęconego działaczowi rewolucyjnemu ma nastąpić, ponieważ teren na którym stoi został sprzedany przez zakłady Bumar-Waryński prywatnej firmie deweloperskiej. Bumar, pomimo że Waryński jest jego patronem nie chce zająć się pomnikiem.

Chcemy aby pomnik został przeniesiony na teren należący do miasta - powiedział dziennikarzowi lewica.pl radny warszawskiej dzielnicy Wola Paweł Pawlak (SLD) uczestniczący w akcji. Historia nie może być prawicowa czy lewicowa, a Waryński to zasłużona postać - dodał.

Komitet Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego w Warszawie zapowiada, że będzie kontynuował zbieranie podpisów.

Ludwik Waryński był jednym z pierwszych działaczy polskiego ruchu socjalistycznego. Brał udział w założeniu w roku 1882 tak zwanego I Proletariatu (Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat), pierwszego polskiego ugrupowania robotniczego. Aresztowany w 1883 r. przez carską policję za działalność konspiracyjną, zmarł w więzieniu w roku 1889.

Kontakt z Komitetem: 0 609 618 580 e-mail: pawel@pawelpawlak.pl

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku