Somalia: Setki zabitych i rannych w walkach w Mogadiszu

[2007-04-03 21:49:31]

W wyniku czterodniowych walk pomiędzy władzami Somalii i wspierającymi je wojskami etiopskimi a rebeliantami w stolicy kraju w Mogadiszu zginęło 381 osób - głównie cywilów, a 565 zostało rannych.

To największe takie stracie w ciągu ostatnich 15 lat. Powyższe dane przedstawiła organizacja Elman Peace and Human Rights.

Co więcej, według jej szefa Sudana Ali Achmeda, bilans ten może ulec zmianie, ponieważ nie udało się dotrzeć do wszystkich ciał. W czasie walk życie miało stracić także 200 rebeliantów – taką informacje podaje etiopskie wojsko.

Walczących z rządem islamistów z Unii Trybunałów Islamskich, wsparły milicje klanowe. Walki toczyły się od czwartku do niedzieli, w końcu liderzy dominującego w Mogadiszu klanu Hawije, zadeklarowali, że zostało ustalone porozumienie w sprawie zawieszenia broni ze wspierającymi władze Somalii Etiopczykami.

Ingerencja władz Etiopii ma odwrotne skutki niż planowano, niechęć muzułmanów Somalijczyków do chrześcijan Etiopczyków narasta, a konflikt polityczny także się pogłębił. Obserwatorzy podkreślają, iż jest to kolejny przykład niefortunnej i nieskutecznej "wojny z terroryzmem".

Od czasu obalenia dyktatora Mohameda Siad Barre w 1991 roku, kraj jest pogrążony w chaosie i permanentnym konflikcie, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 300 tys. ludzi.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku