Kuwejt: Islamiści wygrali wybory parlamentarne

[2008-05-19 15:04:00]

17 maja w Kuwejcie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zostały one ogłoszone przez emira Sabaha Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabaha po ciągłych konfliktach między rządem, a wybranymi deputowanymi.

Najwięcej parlamentarzystów do Zgromadzenia Narodowego (Majlis Al-Umma) wprowadził reprezentujący sunnitów Blok Islamski w koalicji z Islamskim Ruchem Konstytucyjnym (Hadas) który zdobył 21 mandatów. Do parlamentu dostali się jeszcze liberałowie z Bloku Narodowej Akcji - 7 miejsc i reprezentujący szyitów Blok Ludowy - 5 miejsc. 17 miejsc zajmął kandydaci niezależni z których większość wspiera rząd.

Uprawnionych do głosowania było 361 tys. 685 Kuwejtczyków. Spośród 275 kandydatów 27 to kobiety, jednak żadna z nich nie dostała się do Zgromadzenia Narodowego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku