Somaliland: Rozpoczęły się przygotowania do wyborów parlamentarnych

[2008-10-22 16:39:36]

W Somalilandzie rozpoczęła się rejestracja wyborców przed zaplanowanymi na marzec 2009 roku wyborami parlamentarnymi. Od 21 października trwa rejestracja w okręgu Sahil.

Mieszkańców regionu do rejestracji zachęcał wiceprezydent republiki Ahmed Yousuf Yasin, podkreślając, że wybory będą ważnym dniem w historii kraju. Zwrócił także uwagę, że w odróżnieniu od Somalii, gdzie sytuacja wciąż jest niestabilna, Somaliland cieszy się obecnie pokojem.

W podonym tonie co wiceprezydent wypowiedział się przewodniczący parlamentu Abdirahman Mohamed Abdilahi z opozycyjnego ugrupowania Na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju (Ururka Caddaalada iyo Daryeelka). Wszyscy politycy, zarówno związani z rządem jak i opozycją, przedsiębiorcy, młodzież, kobiety i wszyscy inni którzy ukończyli 16 lat powinni być dumni, że po raz pierwszy w historii kraju mogą się zarejestrować - stwierdził Abdilahi.

W uroczystym rozpoczęciu rejestracji uczestniczyli przedstawiciele trzech istniejących w republice partii politycznych, obu izb parlamentu, działacze organizacji pozarządowych, a także międzynarodowi obserwatorzy.

Somaliland (Soomaaliland) to nieuznawane przez społeczność międzynarodową państwo która w 1991 roku ogłosiło niepodległość od Somalii. W maju 2001 roku przeprowadzono referendum, w którym 97 proc. obywateli opowiedziało się za niepodległością. Republika uważa się za sukcesora Brytyjskiego Somalilandu. Stolicą kraju jest miasto Hargejsa. Językami urzędowymi Somalilandu są somalijski, arabski i angielski.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku