21 listopada obchody 3. rocznicy mordu w "Halembie"
[2009-11-17 19:01:30]
![]() Nie ustajemy w walce o sprawiedliwość i pomszczenie śmierci 23 naszych kolegów. Obiecaliśmy to im i przyrzekliśmy ich rodzinom - mówi szef WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek. W sobotę będziemy tam przed kopalnią, jednak my na co dzień pamiętamy o tym wielkim mordzie i dążymy do ukarania winnych - dodaje. "Sierpień 80" jako pierwszy związek zawodowy po tragedii w kopalni "Halemba" wskazywał, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo poprzez rażące niedopełnienie obowiązków, naruszenie przepisów i szereg fałszerstw, w tym przy odczytach czujników metanometrycznych. Proces osób odpowiedzialnych za śmierć w "Halembie" rozpoczął się rok temu. Na ławie oskarżonych usiadło 17 osób, w tym Kazimierz D., były dyrektor tej kopalni i Marek Z., główny inżynier wentylacji. To na nich ciąży największa wina za to co stało się 21 listopada 2006 roku 1030 metrów pod ziemią. Grozi im do 12 lat więzienia. D. przebywa na wolności. Sąd zezwolił mu na opuszczenie kraju i kilkudniowy wyjazd do Rosji. Z. z kolei pracuje w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego jako inspektor ds. ratownictwa. Po tej tragedii uknuto bzdurny mit tzw. "syndromu Halemby", który miał mówić, że od tego momentu skończy się bezkarność w górnictwie. W górnictwie żadnego takiego syndromu nie ma. Jest za to dalej beztroska, samowola węglowego układu. Ludzie winni temu co stało się w "Halembie" odpowiadają za bezpieczeństwo pracy w innych kopalniach - twierdzi Ziętek. WZZ "Sierpień 80" w styczniu 2007 r. zorganizował Czarny Marsz, który przeszedł ulicami Rudy Śl. domagając się ukarania winnych śmierci górników. Ustalenia prokuratorskiego śledztwa wobec tragedii w KWK "Halemba" wypełniły 40 tomów akt głównych oraz 40 tomów załączników. Prokuratura przesłuchała około 400 osób. Sąd ma wezwać 300 z nich. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
13 czerwca:
1849 - Nieudana próba wzniecenia rewolucji w Paryżu. W Lyonie wojsko rozpędziło demonstrację.
1901 - Urodził się Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP).
1905 - Przed Sądem Wojskowym w Warszawie stanął bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja.
1926 - Na konferencji opozycyjnych działaczy PPS i związków klasowych w Krakowie powstała PPS-Lewica.
1991 - Zmarł Karl Bielig, niemiecki polityk, deputowany Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).
2005 - Zmarł Álvaro Cunhal, działacz komunistyczny, 1961-92 sekretarz generalny Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).
2020 - Na COVID-19 zmarł Edén Pastora, zwany Comendante Zero, nikaraguański polityk, jeden z liderów Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN).
?