Szwajcaria, Holandia, Niemcy: Tamilowie za niepodległym Ilamem

[2010-01-28 12:31:47]

23 i 24 stycznia w Szwajcarii oraz 24 stycznia w Holandii i Niemczech odbyło się referendum, wśród mieszkających w tych krajach lankijskich Tamilów, na temat stworzenia niepodległego państwa. Inicjatorami głosowania były tamilskie organizacje pozarządowe, uczestniczyli w nich również miejscowi obserwatorzy.

W Szwajcarii w referendum wzięło udział 16 tysięcy 441 osób, wśród których 99,49 proc. opowiedziało się za powstaniem niezależnego Tamilskiego Ilamu na północy i wschodzie Sri Lanki. W głosowaniu w Holandii uczestniczyło 2 tysiące 750 osób (99,2 proc. za niepodległością), a w Niemczech 23 tysiące 89 osób (99,2 proc. za niepodległością).

Wcześniej podobne referenda odbyły się wśród tamilskiej diaspory w Norwegii, Francji oraz Kanadzie. Tam również większość głosujących opowiedziała się za powstaniem niepodległego państwa tamilskiego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku