Bahrajn: Dwie ofiary demonstracji

[2011-02-15 17:56:13]

15 lutego tysiące szyitów w Bahrajnie starły się z policją na przedmieściach i w centrum stolicy kraju. Jedna osoba zginęła, a co najmniej 25 zostało rannych. Do starć doszło w czasie pogrzebu 22-latka, zabitego podczas protestów dzień wcześniej. Podczas przemarszu trumny z ciałem zabitego demonstranta z przedmieść Manamy do centrum miasta. Policja użyła gazów łzawiących. W wystąpieniu telewizyjnym król Hamad ibn Isa Al-Chalifa (na zdjęciu) zaapelował o spokój i zapowiedział reformy. Obiecał też śledztwo w sprawie obu zabitych. Na czele komisji, mającej wyjaśnić oba incydenty stanął wicepremier Bahrajnu.

W Bahrajnie większość stanowią szyici, ale rodzina królewska oraz przeważająca część przedstawicieli władz wywodzi się z sunnitów. Kilka dni temu, by uprzedzić zapowiadaną przez szyitów manifestację, król zdecydował o przyznaniu około 2,5 tysiąca dolarów na każdą rodzinę z okazji narodowego święta. Zapowiedział też dofinansowanie świadczeń socjalnych. Mimo to wzorem mieszkańców Egiptu i Tunezji, szyici mieszkający na przedmieściach Manamy, wyszli 14 lutego na ulice, by domagać się zmian z prawie. Podczas manifestacji podkreślali, że nie chcą obalać monarchii, ale po zabójstwie 22-latka, pojawiły się już hasła zmiany władzy. Z kolei największa szyicka partia zapowiedziała bojkot parlamentu.

Bahrajn dzięki obfitym złożom ropy naftowej jest jednym z bogatszych państw na Bliskim Wschodzie. W 2001 roku w referendum mieszkańcy kraju zdecydowali o przekształceniu kraju z emiratu na monarchię konstytucyjną. Rok później wybrali pierwszy od prawie 30 lat parlament.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku