Warszawa: Pogrzeb Jolanty Brzeskiej

[2012-01-03 20:44:28]

Około 150 osób wzięło udział w pogrzebie zamordowanej 1 marca 2011 roku Jolanty Brzeskiej - działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Pogrzeb odbył się dopiero 3 stycznia, ponieważ wcześniej prokuratura nie chciała wydać zaświadczeń o wykonaniu wszystkich badań ciała.





O godzinie 11.00 członkowie rodziny zmarłej oraz działacze organizacji broniących praw lokatorów zebrali się przed budynkiem przy ul. Nabielaka 9, w którym mieszkała Brzeska.

Jej córka Magdalena Brzeska podziękowała wszystkim za przybycie.



Następnie zebrani przeszli w marszu milczenia przed kościół, w którym odbyła się msza żałobna.



Na jednym z pobliskich bilbordów zawisł transparent "Jolanta Brzeska 1947-2011. Zginęła walcząc o prawo do mieszkania. Walka trwa."

Pogrzeb odbył się na warszawskim cmentarzu południowym. W jego trakcie członkowie Kolektwu Syrena wypuścili w powietrze lampiony. Córka zmarłej ponownie podziękowała i powiedziała, że jej mama została pożegnana tak jakby tego chciała.

Jakub Grzegorczyk z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy odczytał kondolencje przesłane rodzinie zmarłej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Kolektyw Rozbrat.

Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów zapowiedział, że jeśli do marca sprawa nie zostanie rozwiązana to organizacje lokatorskie będą demonstrować w rocznicę śmierci Brzeskiej.

Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w Lesie Kabackim 1 marca 2011 roku. Prokuratura przez dłuższy czas lansowała wersję samobójstwa. Przez dłuższy czas nie zostali przesłuchani ludzie, z którymi zmarła pozostawała w konflikcie - kamienicznik Marek Mossakowski oraz jego pełnomocnik Hubert Massalski ludzie zawodowo zajmujący się skupowaniem roszczeń do budynków w Warszawie, którzy "odzyskali" już w ramach reprywatyzacji kilkadziesiąt budynków.

– Postępowanie prowadzone jest w takim zakresie, aby ustalić czy Jolanta Brzeska dokonała samospalenia, czy do jej śmierci przyczyniły się osoby trzecie – powiedziała Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

(fot. J.E.)

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1916 - Urodził się Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1945 - 1945 – Oddział Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak” dokonał masakry 160 ukraińskich mieszkańców Piskorowic i okolicznych wsi.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku