Białoruś: Zakończono rozmowy ws. Donbasu (akt.)
[2015-02-12 08:50:10]|
Po 16 godzinach rozmów szczegóły porozumienia przedstawił prezydent Rosji Władimir Putin. Zakłada ono przerwanie walk do 15 lutego oraz wycofanie ciężkiej artylerii z linii walk. Putin zaapelował też do Ukrainy, by przeprowadziła reformę konstytucji. Chodzi o to, by uszanować w niej prawa ludności mieszkającej na wschodzie Ukrainy Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił, że w ciągu 19 dni dojdzie do wymiany wszystkich jeńców. Na wolność ma wyjść również ukraińska pilotka Nadieżda Sawczenko, która przebywa w rosyjskim areszcie. Kijów do końca roku ma też odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją w Donbasie, co nastąpi po lokalnych wyborach w tym regionie. Ponadto, z terytorium Ukrainy zostaną wycofane wszystkie obce wojska. Podsumowując szczyt kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest cień nadziei dla Ukrainy, jednak wciąż pozostają duże przeszkody na drodze do pokoju. Nie mamy złudzeń, przed nami dużo do zrobienia - przyznała. Jej zdaniem prezydent Ukrainy "zrobił wszystko, co mógł", by zakończyć rozlew krwi, zaś Putin wywarł nacisk na separatystów, by wprowadzili rozejm. Rosyjscy komentatorzy nazywają ustalenia z Mińska „znaczącym postępem”. W tamtejszych mediach szczególną uwagę zwraca się na dążenie do całkowitego przerwania walk. Gdyby nie było szansy na porozumienie, przywódcy Rosji, Niemiec i Francji nie lecieliby do Mińska - tak skomentował wynik rozmów szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow. Ukraińscy komentatorzy podkreślają, że w najbliższych dniach Ukraińców czekają zaciekłe walki w okolicach Debalcewa. Ma tego dowodzić odłożenie zawieszenia broni do niedzieli. Eksperci podkreślają, że za sukces można uznać punkt przewidujący wycofanie wszystkich obcych wojsk z terytorium Zagłębia Donieckiego, utworzenie strefy buforowej i zwolnienie wszystkich jeńców i zakładników. Z powodu przedłużonych rozmów w Mińsku unijny szczyt w Brukseli przesunięto z 13.00 na 16.00. Europejscy przywódcy muszą zaczekać na niemiecką kanclerz i francuskiego prezydenta. Mają oni zrelacjonować rozmowy w Mińsku, w których uczestniczyli. Ponadto do Brukseli został zaproszony prezydent Ukrainy. Tymczasem nie wiadomo czy porozumienie będzie uszanowane. Według szefa ukraińskiej armii minionej nocy granicę z Ukrainą w Izwarinie przekroczyło około 50 rosyjskich czołgów, 40 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i tyle samo pojazdów opancerzonych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 kwietnia:
1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .
1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.
1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.
2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.
2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.
2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
?






