CWI: Grecka rewolta

[2008-12-16 07:50:49]

Zabójstwo piętnastolatka przez policję wznieca masowy gniew

W sobotę wieczorem, grupa młodzieży w wieku szkolnym zaczęła pokrzykiwać w kierunku samochodu policyjnego, przejeżdżającego obok lokalu w centrum Aten, w którym siedzieli. Następnie rzucili w radiowóz dwie plastikowe, półlitrowe butelki wody. Dwaj policjanci z oddziałów specjalnych zatrzymali auto w pewnej odległości, wyszli z samochodu i zaczęli zbliżać się do uczniów. Jeden z oficerów wyciągnął broń i wystrzelił w kierunku nastolatków, zabijając jednego z nich. Obaj policjanci obrócili się wówczas i po prostu odeszli!

Greckie społeczeństwo jest wstrząśnięte. Niemal natychmiast tysiące ludzi zgromadziły się w centrum Aten w geście protestu. Następnego dnia, w niedzielę, demonstracje odbyły się we wszystkich głównych miastach Grecji. Kolejne manifestacje zapowiedziane zostały na poniedziałek, wtorek i środę, rano i popołudniu. Panuje wielki gniew, a nawet wściekłość! Tyle jest napięcia w społeczeństwie – z powodu bezrobocia i biedy, z powodu 23 lat nieustającej twardej polityki, w powodu skandali i korupcji, a teraz z powodu morderstwa dokonanego z zimną krwią, policyjnej egzekucji na piętnastolatku. W ten sposób uchylono wieko i nieokiełznany gniew wylał się na ulice.

Rząd przekonuje, że jest to tylko "odosobniony przypadek" – argument jak zazwyczaj. Ludzie nie mają ochoty tego słuchać. W oczach znacznej większości robotników i młodzieży policjanci postąpili w taki sposób, jak ich wyszkolono. Postrzegani są jako rasiści, skrajni prawicowcy i kłamcy, którzy nienawidzą ruchów społecznych i zajadle tłumią strajki oraz demonstracje. Dowodzi tego tak wiele przypadków, że nikogo naprawdę nie trzeba o tym przekonywać.

Rząd jest w stanie całkowitego paraliżu. Dysponując większością jednego miejsca w parlamencie (151 na 300), rząd jest z konieczności niestabilny. Ostatnie wydarzenia mogą być bodźcem spustowym do jego upadku.

"Precz z rządem morderców" – to główne hasło, z jakim Xekinima (grecka sekcja CWI) występuje pośród tych wydarzeń. Wzywamy do okupacji wszystkich szkół i uniwersytetów oraz do strajków, celem obalenia rządu. Wzywamy jednocześnie do utworzenia lewicowego rządu, opartego na koalicji SYRIZA (nowa lewicowa formacja, złożona z jedenastu różnych organizacji i partii lewicowych; jedną z nich jest Xekinima) i KKE (Komunistyczna Partia Grecji), który sięgnie po władzę, bazując na socjalistycznym programie, w służbie interesów robotników, młodzieży i ubogich chłopów w Grecji.

Ruch masowy może przynieść prawdziwą zmianę

Rząd może zostać obalony przez potężny ruch robotników i młodzieży, lecz nie przez zamieszki i masową dewastację, jaką widzieliśmy w każdym mieście, a którą w ostatnich dniach spowodowały grupy anarchistów (w szeregach których znajduje się wielu agentów-prowokatorów). W ciągu ostatnich dwu dni, grupy te miały pełną swobodę w niszczeniu wszystkiego, co tylko wpadło im w ręce. Jeśli jednak nadal tak będzie, zadziała to jak woda na młyn rządu i państwa. Robotnicy mogli początkowo tolerować nieliczne ekscesy tych grup, lecz zwłaszcza po zamieszkach ostatniej nocy we wszystkich greckich miastach, nastoje się zmienią. Argumenty na rzecz "prawa i porządku" zaczną trafiać na podatny grunt. Zatem te grupy, pozbawione jakiegokolwiek szacunku dla ruchu robotniczego, okażą się dla sparaliżowanego rządu i aparatu państwowego największą pomocą w dążeniu do przywrócenia kontroli.

Jedynie ruch masowy i klasa robotnicza może obalić ten rząd poprzez masowe działanie. Jedynie klasa robotnicza może zaproponować alternatywę wobec rządu i systemu kapitalistycznego.

Już w tej chwili stanął cały sektor edukacji. Dochodzi do wielu okupacji. Nauczyciele akademiccy wezwali do 3-dniowego strajku. Nauczyciele szkół podstawowych i średnich nawołują do strajku 2-dniowego. W środę, 10 grudnia, ma się odbyć strajk zwołany przez GSEE (Grecką Konfederację Pracowników Greckich). Miał to być początkowo protest w sprawie budżetu, ale w świetle ostatnich wydarzeń, przybierze on całkowicie inną postać.

Obecnie główne pytanie brzmi: jak ruch powinien postępować po środzie? Młodzież może okazać się najważniejszym czynnikiem – mogą przejąć inicjatywę i tym sposobem wspomóc klasę robotniczą w jej decydującym wkroczeniu na arenę zmagań. Jednym z najistotniejszych czynników jest to, że SYRIZA jako całość wyszła z hasłem: "Przecz z rządem!" To właśnie może wskazać kierunek całemu ruchowi i społeczeństwu.

tłumaczenie: Paweł Jaworski


Tekst ukazał się na stronie Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej (www.socialistworld.net). Polskie tłumaczenie pochodzi ze strony Grupy na rzecz Partii Robotniczej (www.wladzarobotnicza.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


24 stycznia:

1977 - W Madrycie faszystowscy bojówkarze zastrzelili 5 prawników lewicowego związku zawodowego CCOO, a 4 ciężko zranili.

1993 - W Wiedniu ponad 200 tys. osób demonstrowało przeciwko fali agresji wobec obcokrajowców. Był to największy wiec w Austrii od 1938 r.

2006 - W San Salvador zmarł Schafik Handal, lewicowy polityk salwadorski. Nieznacznie przegrał w wyborach prezydenckich w 2004 r.

2011 - Lara Giddings (ALP) została pierwszą kobietą-premierem australijskiego stanu Tasmania.


?
Lewica.pl na Facebooku