Zmarł Abel Paz

[2009-04-15 21:34:44]

13 kwietnia w szpitalu w Barcelonie zmarł działacz anarchistyczny, pisarz i historyk Abel Paz (właściwe imię i nazwisko Diego Camacho).

Abel Paz urodził się w Almerii w 1921 r.
W roku 1935 wstąpił on do Krajowej Konfederacji Pracy (CNT). Podczas hiszpańskiej wojny domowej walczył na froncie aragońskim jako milicjant w szeregach anarchistycznej Kolumny Durrutiego.

Brał udział również w walkach podczas "dni majowych" 1937 roku w Barcelonie, kiedy stalinowcy starli się z milicjantami Partii Robotniczej Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM) i CNT.

W roku 1939 udał się na emigrację. Po roku 1940 brał udział w organizowaniu francuskiego ruchu oporu, a później również anarchistycznego zbrojnego ruchu oporu wobec dyktatury Francisco Franco

Był autorem licznych książek o historii hiszpańskiego ruchu anarchistycznego, w tym biografii lidera CNT Buenaventury Durrutiego.

W roku 2003 odwiedził Polskę, spotykając się między innymi z anarchistami z Warszawy i Poznania.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku