
Milion złotych za "jedynki" na listach SLD
[2011-05-19 20:09:22]
Unia Pracy prowadzi negocjacje z Sojuszem Lewicy Demokratycznej ws. wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. W zamian za pierwsze miejsca na listach SLD w trzech okręgach wyborczych UP ma zapłacić Sojuszowi milion złotych.
UP stara się wywalczyć dla przedstawicieli swoich partii nawet cztery "jedynki", w kręgu jej zainteresowania znajdują się okręgi wyborcze - Poznań, Gdynia, Kraków i Siedlce. W razie powodzenia tego planu, poznańską listę SLD mógłby otworzyć przewodniczący UP - Waldemar Witkowski. Według sondaży pracowni badania opinii publicznej, poparcie dla Unii Pracy wynosi 0-1 proc., partia nie ma szczególnie silnych struktur regionalnych, jednak od 2007 r. otrzymuje subwencje budżetowe (w związku z jej udziałem w koalicji Lewicy i Demokratów, która przekroczyła próg wyborczy).
Mamy na swoim koncie odłożone pieniądze i jeśli trzeba będzie wesprzeć finansowo wspólną kampanię, to nie będzie z tym kłopotu - zapowiedział "Głosowi Wielkopolskiemu" Waldemar Witkowski, szef UP. Rozmowy trwają i o kwotach nie będę rozmawiał, bo nic jeszcze nie zostało do końca ustalone - poinformował z kolei Leszek Aleksandrzak, szef wielkopolskiego SLD.
Według informatorów gazety, SLD jest gotowe przystać na propozycję Unii Pracy, również z tego względu, że partia ta znajduje się obecnie w długach (w związku z czym jeszcze do niedawna planowała sprzedaż swojej siedziby przy ul. Rozbrat w Warszawie).
Anna Kowalczyk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
1 maja:
1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.
1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.
1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").
1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.
1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).
1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.
?