
Włochy: Zaprzysiężenie nowego rządu
[2013-04-28 00:29:45]
Po dwóch miesiącach od lutowych wyborów parlamentarnych we Włoszech zaprzysiężono w końcu nowy rząd.
Na jego czele stanął 47-letni polityk Partii Demokratycznej Enrico Letta (na zdjęciu). Powiedział on, że gabinet jest kompetentny, młody i z rekordową liczbą kobiet.
Prezydent Giorgio Napolitano podkreślił, że to jedyny rząd możliwy w tej chwili i zapewnił, iż będzie miał poparcie obu izb parlamentu. Życzył, aby gabinet zabrał się natychmiast do pracy w duchu jedności.
Wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych został Angelino Alfano, sekretarz partii Lud Wolności Silvio Berlusconiego (w latach 90. jego osobisty sekretarz). Tekę szefa dyplomacji objęła Emma Bonino, liderka Włoskich Radykałów, była Komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów.
To jedna z sześciu kobiet-ministrów, które objęły również takie resorty jak oświata, sprawiedliwość, rolnictwo oraz sport. Jego szefową została wioślarka, 5-krotna medalistka olimpijska i senator Partii Demokratycznej Josefa Idem. Ministerstwo integracji objęła Cécile Kyenge, urodzona w Demokratycznej Republiki Konga.
Waldemar Chamala
Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?