Niemcy: Sondaże wskazują, że chadecja wygra wybory
[2013-09-20 16:57:25]|
Obie partie chadeckie - CDU i CSU, otrzymały 40 proc., poprawiając swoje notowania w porównaniu z poprzednim tygodniem o jeden punkt procentowy. Partię Wolnych Demokratów (FDP) poparło 5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut Forsa. Oznacza to, że koalicjant w obecnym rządzie jest na granicy progu wyborczego. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) może liczyć na 26 proc. (+1), a ich sojusznik Zieloni 10 proc. (+1). Na Lewicę (Die Linke) zamierza głosować 9 proc. wyborców (-1). Eurosceptyczne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) otrzymało 4 proc. poparcia, co oznacza, że nie weszłoby do Bundestagu. Zarówno SPD, jak i Zieloni wykluczają możliwość zawarcia powyborczej koalicji z Lewicą, z uwagi na postulat likwidacji NATO i natychmiastowego wycofania żołnierzy niemieckich ze wszystkich misji zagranicznych. W bezpośredniej konfrontacji urzędująca Angela Merkel utrzymała zdecydowaną przewagę nad swoim głównym rywalem w walce o fotel kanclerza – kandydatem SPD. 54 proc. pytanych chce, by Merkel przez kolejne cztery lata na stanowisku szefowej rządu, a jedynie 28 proc. opowiada się za przejęciem tej funkcji przez Peera Steinbruecka. 36 proc. uczestników ankiety chciałoby, by po wyborach powstała koalicja obu największych partii - CDU/CSU i SPD, tak jak w latach 2005-2009. Za kontynuacją istniejącej od 2009 roku współpracy CDU/CSU z liberalną FDP opowiada się tylko 19 proc., a za koalicją SPD z Zielonymi 17 proc. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września. Uprawnionych do głosowania jest 61,8 mln Niemców. W 299 okręgach wyborczych o mandaty ubiega się ponad 4,4 tys. kandydatów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 8-18. Pierwsze exit polls będą znane natychmiast po zakończeniu głosowania. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Cień ewangelikalnego fundamentalizmu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?






