„Süddeutsche Zeitung”: Historyczny przełom w relacjach USA – Kuba
[2014-12-18 12:32:15]|
Komentator gazety pisze, że prezydent Barack Obama najwyraźniej zrozumiał, iż eksperyment w postaci wiecznej izolacji Kuby zakończył się fiaskiem. Polityka bojkotu wobec władz w Hawanie coraz rzadziej przynosiła w ostatnim czasie skutek. Blokada reżimu w Hawanie wzmacniała go, zamiast osłabiać, była reliktem, który tylko denerwował mieszkańców obu krajów, podzielone rodziny, turystów i biznesmenów. Według niemieckiego dziennika Kuba od dawna nie należy do niebezpiecznych wrogów Stany Zjednoczonych na świecie. Jedyni domniemani terroryści na Kubie to ci, których zamknęli tam sami Amerykanie - w swojej bazie Guantanamo. Dlatego decyzja o zakończeniu fazy wrogości to słuszny i historyczny przełom - czytamy w „Süddeutsche Zeitung”. 17 grudnia Obama ogłosił otwarcie ambasady w Hawanie, przywrócenie stosunków dyplomatycznych i złagodzenie embarga handlowego wobec Kuby, które trwało od 1961 roku. Przed obustronnym – w trakcie równoległych przemówień Obamy i Raula Castro – ogłoszeniem zmiany w relacjach Waszyngtonu z Hawaną doszło do wymiany więźniów pomiędzy oboma krajami. Kuba uwolniła skazanego za szpiegostwo Amerykanina Alana Grossa, a USA – trzech skazanych za szpiegostwo Kuba |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 kwietnia:
1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .
1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.
1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.
2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.
2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.
2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
?






