Urugwaj: Prezydent znów krytykuje Mercosur

[2006-05-03 17:51:04]

Lewicowy prezydent Urugwaju Tabaré Vázquez ponownie skrytykował organizację Mercosur (Wspólny Rynek Południa). Zdaniem Vázqueza Mercosur nie funkcjonuje obecnie dobrze. Jest wręcz szkodliwy dla mniejszych członków organizacji.

Vázquez stwierdził, że Mercosur jest korzystny tylko dla Argentyny i Brazylii - największych krajów członkowskich bloku. Prezydent odniósł się także do poniedziałkowych sugestii urugwajskiej telewizji, która poinformowała, że Vázquez rozważa wystąpienie z Mercosur lub zmianę członkostwa na status państwa stowarzyszonego. Prezydent zdementował te pogłoski, zapewniając jednocześnie, że Urugwajowi zależy na rozwoju Mercosur i uczynieniu go "większym i silniejszym".

Spekulacje o możliwym wystąpieniu Urugwaju z Mercosur zostały wywołane również tym, że niedawno z inicjatywy władz argentyńskich zablokowana została budowa dużego kombinatu papierniczego przy granicy z Argentyną.

Tabaré Vázquez kilka tygodni temu wezwał - wraz z Hugo Chávezem, Óscarem Nicanorem Duarte Frutosem i Evo Moralesem - do reformy Mercosur. Jeszcze wcześniej Urugwaj postulował zaproszenie do organizacji Kuby. Obecnie członkami Mercosur są: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela. Status państwa stowarzyszonego posiadają: Peru, Boliwia i Chile.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku