Austria: W sondażach przedwyborczych prowadzą chadecy

[2006-09-28 08:25:52]

Z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badania opinii publicznej OGM wynika, że w niedzielnych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosą chadecy z Austriackiej Partii Ludowej (Österreichische Volkspartei). ÖVP uzyskało poparcie 37 proc. ankietowanych.

Tuż na nimi uplasowała się Socjaldemokratyczna Partia Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs), na którą swój głos zamierza oddać 35 proc. Austriaków. Kolejne miejsca zajęli: Zieloni (Die Grüne Alternative) - 11 proc., nacjonaliści z Austriackiej Partii Wolnościowej (Freiheitliche Partei Österreichs) - 10 proc., Lista Hansa-Petera Martina (Liste Dr. Hans-Peter Martin) - 3 proc., skrajnie prawicowy Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii Jörga Haidera (Bündnis Zukunft Österreich) - 3 proc.

Od 2002 Austrią rządzi koalicja Austriackiej Partii Ludowej oraz Austriackiej Partii Wolnościowej, która powstała po tym, jak ÖVP nie udało nawiązać się współpracy z socjaldemokratami i Zielonymi. Badania przeprowadzono 18 września na grupie 800 pełnoletnich osób.

Marcin Dobrzyński



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 kwietnia:

1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.

2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.

2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.


?
Lewica.pl na Facebooku