Niemcy: Kongres zjednoczeniowy Die Linke

[2007-06-16 11:10:30]

W Berlinie trwa kongres założycielski-zjednoczeniowy nowej partii lewicowej Die Linke (Lewica). Nową partię tworzą działacze dwóch partii - Partii Lewicy.PDS (Linkspartei.PDS) oraz Alternatywy Wyborczej - Praca i Sprawiedliwość Społeczna (Wahlalternative - Arbeit&Soziale Gerechtigkeit).

Obie partie zdecydowały o zjednoczeniu podczas równolegle odbywających się kongresów 26 marca a teraz następuje formalne połączeniu w jeden organizm.

Partie współpracują już od 2005 roku ale dotychczasowe tendencje jednoczeniowe napotykały opory ze strony WASG, której działacze nie akcptowali rządowej koalicji PDS i SPD w landtagu w Berlinie.

W ostatnich wyborach do Bundestagu w 2005 roku koalicja PDS i i WASG dostała 8,7 proc. poparcia co dało jej 54 mandaty.

W kongresie bierze udział około 1000 delegatów i delegatek oraz 76 gości zagranicznych. Według listy gości są wśród z nich 4 osoby z Polski - Ilona Wiszniewska-Mazgiel oraz Jakub Majmurek z Młodych Socjalistów, Jerzy Stefański z Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Michał Syska z Socjaldemokracji Polskiej.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku