USA dostarczają broń dzieciom

[2010-10-29 19:18:08]

Administracja Baracka Obamy zdecydowała kontynuowanie finansowania Czadu, Jemenu, Sudanu i Demokratycznej Republiki Konga, choć w krajach tych dzieci służą w wojsku. W krótkim i słabo nagłośnionym komunikacie Biały Dom 25 października oznajmił, że Obama zdecydował się zrobić wyjątek dla tych czterech krajów, w praktyce łamiąc w ten sposób Child Soldiers Prevention Act z 2008 roku (Ustawę o Zapobieganiu Poborowi Dzieci do Wojska), który zabrania finansowania armii zagranicznych rządów, jeśli rekrutują lub używają dzieci jako żołnierzy.

Jak podaje aljazeera.net, magazyn "Foreign Policy" 28 października zamieścił on-line dziewięciostronicową notatkę służbową Obamy do sekretarki stanu USA Hilary Clinton, w której decyzja uzasadniana była walką z terroryzmem w niektórych krajach.

W notatce podpisanej przez Obamę Jemen został nazwany "kluczowym partnerem" w walce z Al-Kaidą na Półwyspie Arabskim. Aktywność amerykańskiej armii w tym kraju w ubiegłym roku się wzmogła. W kierunku podejrzanych obiektów są odpalane pociski samosterujące dalekiego zasięgu, a w celu zdalnej likwidacji grup osób wysyłane są samoloty bezzałogowe. Siły bezpieczeństwa Jemenu mogą liczyć na pomoc USA w akcjach przeciwko partyzantom.

Wprawdzie jemeńskie prawo wymaga, aby rekruci mieli co najmniej 18 lat, ale w siłach zbrojnych zatrudniani są 15-latkowie, a milicja plemienna mobilizowana przez rząd do walki z szyickimi powstańcami na północy kraju, korzysta nawet z usług 14-latków - głosi notatka Obamy.

W dokumencie tym znajduje się też sugestia, że zaprzestanie pomocy militarnej krajom zaciągającym dzieci do wojska, utrudni wysiłki zmierzające do tego, aby ostatecznie odwieść te kraje od rekrutowania nieletnich do walk zbrojnych.

Spośród sześciu krajów uznanych przez departament stanu za utrzymujących dzieci jako żołnierzy w 2009 roku tylko Somalia i Birma nie zostały objęte wyjątkiem. Birma nie otrzymuje żadnej pomocy militarnej od USA, ale Przejściowy Federalny Rząd Somalii dostaje znaczącą pomoc. W maju 2009 roku USA wystąpiły o uchylenie przez ONZ embarga na broń, aby móc dostarczyć Somalii karabiny szturmowe, moździerze, amunicję do karabinów maszynowych i granaty o napędzie rakietowym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku