Niemcy: Protest przeciw GMO w Berlinie

[2011-01-23 11:21:50]

22 stycznia w Berlinie pod hasłem "Mamy tego dość!" odbyła się wielka demonstracja przeciwników żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). W proteście który zorganizowano w dniu obrad ministrów rolnictwa 52 krajów, goszczących na międzynarodowych targach rolno-spożywczych "Zielony Tydzień", uczestniczyło 22 tysiące osób, w tym także działacze ekologiczni i rolniczy związkowcy z Polski.

Manifestacja przeszła od dworca głównego w Berlinie pod Bramę Brandenburską. Na czele pochodu jechało 80 traktorów. Uczestnicy mieli ze sobą zielone balony i transparenty z apelami o produkcję zdrowej żywności. Domagano się zmian w rolnictwie, w tym poszanowania praw zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Ostatnia afera dioksynowa (na początku stycznia groźne dla zdrowia, rakotwórcze związki wykryto w produkowanych w Niemczech jajkach i mięsie - przypis Lewica.pl) pokazała, że reformy w polityce rolnej są niezbędne - powiedział w przemówieniu podczas demonstracji Hubert Weiger, niemieckiego oddziału organizacji Friends of the Earth (BUND). Nigeryjski ekolog, laureat Alternatywnej Nagrody Nobla i przewodniczący Friends of the Earth International Nnimmo Bassey, mówił z kolei, że walka z takimi zjawiskami jak GMO to walka o globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku