Warszawa: FMS uczcił pamięć ofiar Breivika

[2012-07-23 12:48:02]

Wczoraj minął rok od zamachu terrorystycznego Andersa Breivika. Z ogólnej liczby 77 ofiar śmiertelnych, 69 zamordowanych to członkowie młodzieżówki norweskiej Partii Pracy - Arbeidernes Ungdomsfylking.

W imieniu władz krajowych Federacji Młodych Socjaldemokratów znicze pod Ambasadą Norwegii zapalili przewodniczący FMS Grzegorz Gruchalski oraz przewodniczący FMS Mazowsze Błażej Makarewicz. Sojusz Lewicy Demokratycznej reprezentowała wiceprzewodnicząca Paulina Piechna – Więckiewicz.

Akt terroryzmu, który poniósł za sobą ofiary wśród niewinnych ludzi, dowiódł niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą rozwój radykalizmu w całej Europie Jest to pewien drogowskaz do działania dla lewicy na całym świecie, aby budować państwa wolne od uprzedzeń i działać na rzecz porozumienia pomiędzy ludźmi niezależnie od narodowości, pochodzenia etnicznego i wyznawanego światopoglądu - czytamy w treści oświadczenia wydanego przez FMS.

Podobne akcje odbyły się w innych województwach, gdzie działacze FMS składali wieńce i zapalali znicze pod miejscami pamięci związanymi historią lewicy.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1946 - We Wschowie urodził się Stanisław Rogowski, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm, polityk Unii Pracy, rzecznik ubezpieczonych (1995–2007).

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku