Ukraina: Protest FEMENU na lotnisku w Kijowie

[2012-07-28 14:56:18]

Spektakularną akcję na lotnisku w Kijowie przeprowadziła 26 lipca aktywistka FEMENU Jana Żdanowa. Obnażona do pasa i z napisem na plecach Kill Kirill (Zabić Cyryla) werbalnie zaatakowała patriarchę moskiewskiego i całej Rusi. Wykrzykiwała: Cyrylu, wracaj do piekła, Zgiń, przepadnij i Wynoś się.

Był to protest przeciwko polityce Cyryla (zwanego na stronie FEMENU popem Gundiajewem), która zmierza do uzależnienia Ukrainy od Rosji. Aktywistki FEMENU zarzucają też patriarsze przyczynienie się do uwięzienia członkiń Pussy Riot. Ten rosyjski zespół znany jest z antyputinowskich wystąpień.

Jana Żdanowa została skazana na 15 dni więzienia. Adwokat Denis Owczarow oznajmił, że sąd potraktował protest jako akt cynicznego chuligaństwa.

W czerwcu głośno było na świecie o akcjach FEMENU wymierzonych w prostytucję i seksizm towarzyszące Euro 2012.

Na zdjęciu: Jana Żdanowa
fot. femen.livejournal.com

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku