Niemcy: Wyborcza niespodzianka w Dolnej Saksonii
[2013-01-23 15:51:47]
![]() Jednak rywalka chadeków, SPD i jej lider w tym landzie Stephan Weil, poprawiła wynik z roku 2008 o ponad dwa punkty procentowe, zdobywając 32,6% poparcia elektoratu. Największym wzrostem poparcia wykazała się partia Zielonych, na którą oddano 13,7%. głosów (5,7% więcej niż w roku 2008). Po przeliczeniu głosów na mandaty poselskie okazało się, że koalicja SPD-Zieloni dysponować będzie w landtagu jednym mandatem więcej. Partia Lewicy i Partia Piratów - zdobywając zaledwie 3,1% (mniej o 4% niż w 2008) i 2,1% - nie zdołały wejść do parlamentu krajowego w Hanowerze. Sensacyjnie wysokie w stosunku do sondaży przed wyborami poparcie dla Wolnych Demokratów wynika zdaniem obserwatorów z faktu, że bardzo wielu tradycyjnych zwolenników partii CDU poparło FDP. Niemiecka ordynacja wyborcza, zarówno na poziomie landowym jak i federalnym, przewiduje bowiem możliwość oddania dwóch głosów - jednego na konkretnego kandydata, a drugiego na partię. Niedzielne wybory w Dolnej Saksonii uważane są przez wszystkich za probierz nastrojów przed wyborami powszechnymi we wrześniu 2013 roku. W walce wyborczej w tym landzie oprócz lokalnych polityków angażowali się także czołowi politycy najważniejszych partii, w tym Angela Merkel i Peer Steinbrück. W landzie tym przez ostatnich 10 lat rządziła chadecko-liberalna koalicja, którą od roku 2010 kierował David McAllister, niemiecki polityk pochodzenia szkockiego. Wygrana koalicji SPD-Zieloni oznacza, że zmieni się także układ sił w drugiej izbie parlamentu RFN - Bundesracie. SPD i Zieloni uzyskają tym samym większość w tej izbie i mogą blokować wiele projektów ustaw rządzącej na poziomie federalnym koalicji CDU/CSU-FDP. Komentatorzy podkreślają wysoką frekwencję wyborczą. Pomimo niesprzyjającej pogody, mrozu i opadów śniegu, do urn wyborczych poszło prawie 60% z 6,1 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców Dolnej Saksonii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 kwietnia:
1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.
1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.
1916 - Urodził się Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.
1945 - 1945 – Oddział Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak” dokonał masakry 160 ukraińskich mieszkańców Piskorowic i okolicznych wsi.
1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.
1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.
1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.
?







