Francja: Zbrojne ataki na obiekty muzułmańskie

[2015-01-08 13:48:01]

Nazajutrz po ataku na redakcję satyrycznego pisma „Charlie Hebdo” w Paryżu, trzy obiekty muzułmańskie stały się celami ataków przy użyciu broni. Incydenty miały miejsce w różnych regionach Francji. Obyło się bez ofiar.

Meczet w Le Mans został obrzucony granatami, z których jeden eksplodował. Do wybuchu doszło na niewielkim dziedzińcu i straty materialne są nieduże. Według wstępnych oględzin dokonanych przez policję obiekt został także ostrzelany z broni palnej, gdyż we framudze okna zauważono ślady po kulach.

W Port-la-Nouvelle w departamencie Aude nieznany sprawca lub sprawcy strzelali do sali, w której muzułmanie zbierają się na modlitwę. Do ataku doszło w godzinę po jej zakończeniu, w chwili, gdy w pomieszczeniu już nikogo nie było. Prokurator z Narbonne zapytany czy może to mieć związek ze wczorajszą masakra w siedzibie "Charlie Hebdo", nie wykluczył zemsty.

W Villefranche w departamencie Rodanu ładunek wybuchowy eksplodował w pobliżu restauracji sprzedającej kebaby i mieszczącej się w pobliżu meczetu. Mer miasta, który apeluje do mieszkańców o wzajemny szacunek i jedność nie ma wątpliwości, iż jest to konsekwencja wczorajszej zbrodni. Społeczność muzułmańska obawia się pojawienia się kolejnych aktów antyislamskiej agresji.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku