Francja: Protest w obronie dnia wolnego od pracy

[2005-05-16 16:15:37]

Francuscy związkowcy protestują dziś w obronie tradycyjnie wolnego poniedziałku po chrześcijańskim święcie Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Świątek) i żydowskim Święcie Pierwszych Płodów. W tym roku rząd francuski postanowił, że 16 maja będzie dniem pracującym. Decyzję tę wytłumaczono zamiarem przekazania wpływów z dodatkowego dnia pracy na rzecz zagwarantowania lepszej opieki dla ludzi starszych.

W domach pozostało kilkanaście milionów francuskich robotników, którzy nie godzą się z decyzją rządu. Strajki odbywają się w całym kraju. W ponad 100 miastach nie funkcjonuje komunikacja miejska. Zamkniętych jest także wiele biur i urzędów. Duża część pracodawców prywatnych, nie chcąc ryzykować konfliktu ze związkami, dała swoim pracownikom wolne.

Dzisiejsza fala strajków jest kolejną akcją francuskich związków zawodowych, wymierzoną w centroprawicowy rząd Jean-Pierre’a Raffarina. Związkowcy nie godzą się na ograniczanie przywilejów robotników oraz na wydłużanie 35-godzinnego tygodnia pracy.

Także w Szwecji zrezygnowano w tym roku wolnego 16 maja. Szwedzcy robotnicy "odzyskają" jednak ten dzień 6 czerwca w Dniu Flagi Państwowej, który od tego roku będzie w Szwecji dniem ustawowo wolnym od pracy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku