Kirgistan: Trwa kryzys rządowy

[2006-05-03 23:08:52]

Kirgiski parlament wyraził negatywną opinię o pracy 12 członków rządu. Wotum zaufania otrzymali tylko: premier Feliks Kułow, minister transportu i komunikacji Nurłan Sulajmanow, minister kultury Sułtan Rajew oraz minister zatrudnienia i migracji Aiguł Ryskułowa. Wobec takiej decyzji cały gabinet podał się do dymisji.

Wicepremier Adachan Madumarow, wyjaśniając powody złożenia dymisji, powiedział, że rząd uważa, iż po takim wyniku głosowaniu w parlamencie, rząd nie ma już dłużej moralnego prawa do sprawowania władzy.

Nieoczekiwanie dymisji rządu nie przyjął prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew (na zdjęciu). Komentując decyzję głowy państwa, wicepremier Madumarow stwierdził, że rząd przyjmuje ją i będzie dalej działał, bowiem jest do tego zobowiązany przez konstytucję.

Coraz częściej mówi się jednak o politycznym kryzysie w Kirgistanie, który nadchodzi 14 miesięcy po tzw. "rewolucji tulipanów", która obaliła autokratycznego prezydenta Askara Akajewa i wyniosła do władzy Bakijewa i Kułowa. Być może prezydent chce teraz - wbrew parlamentowi - utrzymać Kułowa przy władzy jak najdłużej.

Sytuacją polityczną w Kirgistanie zaniepokoiła się już Unia Europejska, krytykując przypadki "politycznej przemocy". Coraz liczniejsze są także antyrządowe wystąpienia opozycji. Sobotni wiec w centrum Biszkeku zgromadził ponad 10 tysięcy osób.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku