Warszawa: Przeciwko zwolnieniom w MZA

[2006-05-18 18:20:01]

Około 120 osób protestowało dziś na pl. Bankowym w Warszawie przeciwko planowanym zwolnieniom w Miejskich Zakładach Autobusowych. Pikietę zorganizował Wolny Związek Zawodowy "Sierpień`80", Wolny Związek Zawodowy Kierowców RP oraz Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Wiceprzewodniczący komisji zakładowej WZZ "Sierpień`80" w Tramwajach Warszawskich, Grzegorz Kupis opowiedział o przyczynach protestu i powodach sporu zbiorowego, w którym są oba związki zawodowe. Dotyczy on m.in. braku podwyżek oraz planów zwolnień grupowych. W najbliższym czasie pracę ma stracić 250 pracowników MZA, a docelowo – 1000 osób. Żadnych zwolnień w MZA!, krzyczeli demonstranci. Kupis wspomniał też o nieprawidłowościach spółce oraz niegospodarności finansowej, jakiej miał się dopuścić zarząd MZA.

Przedstawiciel WZZ Kierowców RP mówił o złym stanie technicznym taboru, co może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Podkreślał, iż zarząd MZA chce zwalniać z pracy ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i takich, którzy są tuż przed emeryturą. Związkowiec zapowiedział, że oba związki gotowe są wyczerpać całą drogę przewidzianą w prawie i nie wykluczył, że w MZA dojdzie do strajku. Stwierdził, że w obronie miejsc pracy gotowi są sparaliżować stolicę. Poinformował też, że jego związek nawiązał współpracę ze związkiem taksówkarzy i Międzynarodowym Transportem Kołowym.

W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Stencel ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, który – podobnie jak grupa innych związkowców – przyjechał do stolicy wesprzeć protest pracowników warszawskiego MZA. Stencel dodał, że związki zawodowe w Gdańsku wesprą protestujących dziś pracowników stołecznego MZA i przeprowadzą podobną akcję u siebie.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia - wpierającego walkę załogi MZA - Irena Komorowska przekonywała, że w obecnej sytuacji wszyscy pracownicy powinni się organizować i zjednoczyć.

Pikietujący przekazali pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy, Mirosławowi Kochalskiemu petycję ze swoimi postulatami.

W pikiecie uczestniczyli działacze m.in.: Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Grupy na rzecz Partii Robotniczej, Polskiej Partii Pracy, Młodych Socjalistów i Stowarzyszenia ATTAC-Polska. Protest wsparła też grupa górników z "Sierpnia`80".

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku