Wrocław: Przeciwko zatrudnianiu na czarno

[2006-05-21 10:31:39]

W sobotę we Wrocławiu ok. 100 osób pikietowało przeciwko łamaniu praw pracowniczych - zatrudnianiu "na czarno" i na fikcyjne umowy. Protest zorganizował Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Demonstracja odbywała się pod Teatrem Polskim, gdzie w tym samym czasie rozpoczynał się festiwal Blues Brothers Day, którego organizatorem był redaktor Zdzisław Smektała - nieuczciwy pracodawca. Jedna z byłych pracownic Smektały, Małgorzata Dynak zgłosiła się do wrocławskiego KPiORP i poinformowała o nagminnym łamaniu przez niego praw pracowniczych. Podczas pikiety Dynak powiedziała, że pracowała dla Smektały, współtworzyła Blues Brothers Day, ale została przez niego zwolniona, gdy tylko upomniała się o stałą umowę o pracę i przestrzeganie przepisów Kodeksu pracy.

Katarzyna Bratkowska z "Porozumienia Kobiet 8 Marca" i KPiORP mówiła o powszechnym procederze łamania praw pracowniczych – o tym, że wielu ludzi jest zatrudnianych "na czarno", wielu też nie dostaje wypłat. Przedstawiciel Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i jeden z trzech inicjatorów powstania KPiORP, Krzysztof Łabądź - górnik z kopalni "Budryk" na Śląsku – powiedział zebranym, że w "Budryku" górnicy mieli podobny problem z pracodawcą, ale wygrali. - Teraz górnicy pomagają innym pracownikom, których prawa są łamane - stwierdził Łabądź.

Działacz Grupy na rzecz Partii Robotniczej i KPiORP, Florian Nowicki opowiedział o działalności Komitetu w innych miastach Polski i sprawach, którymi KPiORP się aktualnie zajmuje.

- Dzięki Komitetowi już nigdy nie będzie tak, że pracownicy, których prawa są łamane, będą pozostawieni sami sobie - zapowiedział przewodniczący WZZ "Sierpień`80" i Polskiej Partii Pracy, Bogusław Ziętek. Dodał, że KPiORP dotąd udało się wygrać walkę w kopalni "Budryk", gdzie wyrzuceni związkowcy zostali już przywróceni do pracy oraz w poznańskiej "Goplanie", gdzie również sąd pierwszej instancji przywrócił do pracy zwolnionego szefa NSZZ "Solidarność", Dariusza Skrzypczaka. Ziętek zapowiedział, że sprawa Małgorzaty Dynak będzie nagłaśniana przez Komitet i zostanie doprowadzona do końca – jak w "Budryku" i "Goplanie".

Protestujący wręczali ludziom idącym na koncert ulotki, w których była opisana sprawa Małgorzaty Dynak. Grali też własnego "bluesa pracowniczego". Redaktor pozyskuje fundusze na festiwal od sponsorów, właścicieli przedsiębiorstw różnej wielkości, a także od samorządów. Pieniądze zdobywane są dzięki licznym znajomościom i układom zależności. Wszystkie są wydatkami na reklamę - napisali działacze KPiORP w ulotkach. - Mimo takiego przeznaczenia, są też używane jako źródło utrzymania redaktora przez cały rok (a festiwal trwa ledwie kilka dni w roku). Zatrudnienie pracowników pochłania najmniejszą część funduszy na organizację festiwalu, bo pracują oni na czarno za minimalne stawki.

Działacze KPiORP zaprotestowali też przeciwko organizowaniu przy współpracy miasta imprez kulturalnych, na które wstęp mają nieliczni, zamożni bądź "zasłużeni" obywatele.

Na apele pikietujących działaczy KPiORP odpowiedział jeden z muzyków zaproszonych na Blues Brothers Day. Oburzony łamaniem praw pracowniczych przez organizatora festiwalu, na który został zaproszony, postanowił zostać we Wrocławiu i dać w poniedziałek wieczorem darmowy koncert dla wszystkich chętnych.

Sprawa Małgorzaty Dynak w poniedziałek ma trafić do sądu pracy.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku