Czechy: Ludowcy i Zieloni poprą rząd Topolánka

[2006-06-15 23:50:22]

Chadecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna – Czechosłowacka Unia Ludowa (KDU-ČSL) i Partia Zielonych (SZ) zamierzają poprzeć rząd tworzony przez Mirka Topolánka (na zdjęciu) – lidera Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Umowa koalicyjna ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Mirek Topolánek (ODS), Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) i Martin Bursík (SZ) spotkali się we wtorek wieczorem. W środę rano przedstawiono pierwsze propozycje programowe, które będą brane pod uwagę przy ustalaniu programu rządu.

Partie są zgodne co do wprowadzenia częściowej odpłatności za świadczenia medyczne. Prawica chce, aby Czesi płacili np.: 20 koron za wypisanie recepty czy 50 koron za wyżywienie w szpitalu. Wątpliwości nie budzi także konieczność reformy kolei.

W pozostałych kwestiach programowych są między przyszłymi koalicjantami rozbieżności. ODS opowiada się za wprowadzeniem liniowego podatku w wysokości 15 proc. Obecnie w Czechy mają podatek progresywny z czterema stawkami o wysokości: 12, 19, 25 i 32 proc. Propozycje podatkowe ODS budzą wątpliwości ludowców i Zielonych. Obawiają się oni, że taka obniżka podatków spowoduje zachwianie finansowania świadczeń socjalnych. Ludowcy są ponadto zwolennikami wprowadzenia tzw. "becikowego", natomiast Zieloni chcą podatku ekologicznego, doliczanego do cen paliw.

Prawica chce także rozwijać energetykę jądrową w Czechach. Zieloni domagają się natomiast, aby rząd zagwarantował, iż więcej elektrowni atomowych w kraju nie będzie. ODS oraz KDU-ČSL są także zwolennikami wprowadzenia płatnych studiów w uczelniach wyższych. Wątpliwości w tej kwestii mają Zieloni.

ODS, KDU-ČSL i Zieloni dysponują w Izbie Poselskiej 100 mandatami. Tyle samo mają jednak partie opozycyjne – socjaldemokraci z ČSSD i komuniści z KSČM. Wiceprzewodniczący ČSSD Bohuslav Sobotka zapowiedział, że jego partia nie udzieli poparcia rządowi. Prawica liczy jednak, że socjaldemokraci za stanowisko przewodniczącego Izby Poselskiej zachowają wobec rządu "życzliwą neutralność".

Prawica nie zamierza natomiast prowadzić żadnych rozmów z komunistami.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku