Słowacja: "Antyliberalna" koalicja Smeru, narodowców i Mečiara
[2006-06-29 16:02:41]
Nowy rząd ma składać się z 16 ministrów. Jedenaście stanowisk ma przypaść Smerowi, trzy narodowcom, a dwa ĽS-HZDS. Liderzy partii koalicyjnych - Ján Slota i Vladimír Mečiar nie wejdą do rządu i pozostaną posłami w Radzie Narodowej. Smerowi ma przypaść także stanowisko przewodniczącego Rady Narodowej. Robert Fico zamierza natychmiast przystąpić wraz z koalicjantami do rozmów na temat personaliów, tak aby do 12 lipca, czyli na dzień pierwszego posiedzenia nowej Rady Narodowej, mieć gotowy zarys nowego rządu. Głosowanie wotum zaufania dla nowego rządu mogłoby mieć miejsce, zdaniem Fico, w pierwszym tygodniu sierpnia. Wyjaśniając motywy wyboru właśnie takich koalicjantów, Robert Fico powiedział, iż tylko taki wariant gwarantował realizację programu nowoczesnego państwa socjalnego, prymatu solidarności społecznej oraz bardziej sprawiedliwego podziału owoców wzrostu gospodarczego. Fico zapowiedział także, że koalicja będzie prowadziła proeuropejską politykę we wszystkich aspektach, oraz że zachowany zostanie status quo w kwestii praw mniejszości narodowych na Słowacji. Zaproszenie do rozmów koalicyjnych z zadowoleniem przywitali liderzy narodowców i partii Mečiara. Ján Slota powiedział, że cieszy się, iż Robert Fico "zachował zdrowy rozsądek mimo licznych nacisków płynących zarówno ze Słowacji, jak i z zagranicy". Decyzję skrytykowała natomiast słowacka prawica, która wyraża obawy, że Słowacja ponownie - ze względu na obecność w kręgach rządowych narodowców i Vladimíra Mečiara - znajdzie się w międzynarodowej izolacji. Obecność w koalicji Słowackiej Partii Narodowej spotkała się także z krytyką ze strony młodych działaczy lewicowych. Wysłali oni do przewodniczącego Smeru list, w którym porównują Jána Slotę do Jean-Marie Le Pena i nazywają go politykiem "skrajnej prawicy". Pod listem podpisali się działacze Młodych Socjaldemokratów (Mladí Sociálni Demokrati) - młodzieżówki Smeru, oraz politycy wywodzący się z Partii Demokratycznej Lewicy (Strana Demokratickej Ľavice) i Socjaldemokratycznej Alternatywy (Sociálno-Demokratická Alternatíva) - niegdyś samodzielnych partii lewicowych, które następnie połączyły się ze Smerem. Obaw co do nowej władzy nie podziela natomiast prezydent kraju Ivan Gašparovič. Jestem pewien, że nowa koalicja zachowa wszystko to, co jest dobre i sprawi, żeby ludziom żyło się lepiej - powiedział prezydent. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?