NIK krytycznie o uczelniach wyższych
[2002-07-23 16:39:31]
Według raportu NIK, uczelnie tworząc studia płatne, nie zapewniały swoim studentom odpowiednich warunków do ukończenia nauki i uzyskania kwalifikacji zawodowych podobnych do tych, jakie uzyskują ich koledzy ze studiów dziennych. Nierówne traktowanie studentów dziennych i zaocznych czy wieczorowych widać było już na samym początku, podczas przyjmowania na studia. Od studentów, którzy mieli płacić za naukę, wymagano dużo mniej: najczęściej przeprowadzano z nimi tylko rozmowę kwalifikacyjną, a często obligowano jedynie do przedstawienia świadectwa dojrzałości. Dysproporcje jeszcze bardziej widać było w takcie trwania nauki. Oferta programowa studiów zaocznych i wieczorowych znacznie różniła się od oferty programowej studiów dziennych - w wymiarze godzinowym była o dwie trzecie mniejsza, pod względem przedmiotów - uboższa o połowę. Z raportu wynika, że pomimo tak kiepskiej oferty, uczelnie ustalały wysokość opłat na studiach płatnych na zasadach wolnorynkowych czyli o ich wysokości decydowały: renoma uczelni, popularność kierunków, liczba kandydatów, rok studiów a także... potrzeby finansowe i inwestycyjne uczelni. Żeby więcej zarobić, uczelnie wielokrotnie przekraczały limity kandydatów i przyjmowały ich znacznie więcej niż pozwalały na to warunki lokalowe i kadrowe. NIK stwierdziła ponadto, że 14 z 25 skontrolowanych szkół wyższych prowadziła kształcenie w swoich ośrodkach zamiejscowych, często nielegalnych i nie mających odpowiednich warunków kadrowych i lokalowych. Tak było m.in. z Uniwersytetem Łódzkim, który prowadził nielegalne filie w Ostrołęce, Sieradzu, Skierniewicach i Kutnie. NIK w swoim raporcie szczególnie krytykuje zawieranie umów przez uczelnie z różnymi podmiotami (m.in. szkołami niepaństwowymi), które właściwie sprowadzały się jedynie do odpłatnego przekazywania kompetencji. W praktyce oznaczało to, że student uczył się w szkole niepaństwowej nie mającej pozwolenia na wydawanie dyplomów magisterskich ale dyplom i tak robił, gdyż potwierdzała go jakaś "zaprzyjaźniona" uczelnia państwowa. Z raportu wynika, że w latach 1997-2001 liczba studentów zwiększyła się o 30 proc., a nauczycieli akademickich tylko o 5 proc. Powodowało to pogarszanie się warunków studiowania, gdyż wielu nauczycieli akademickich podejmowało pracę na kilku etatach lub było związanych umową z wieloma (nawet kilkudziesięcioma) szkołami wyższymi. NIK przeprowadziła kontrolę z własnej inicjatywy. Postępowaniem objęto lata akademickie 1999/2000 i 2000/2001, wykorzystano także dane statystyczne z lat wcześniejszych. Kontrolą objęto Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz 25 spośród 83 państwowych szkół wyższych przez ten resort nadzorowanych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- MARSZ DLA PALESTYNY
- Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
- 📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
30 listopada:
1786 - Kodeks karny dla Toskanii - "Leopoldina" - zniósł jako pierwszy karę śmierci oraz wszelkie kary cielesne i hańbiące.
1906 - Ukazał się pierwszy numer "Robotnika" (przy zachowanej starej numeracji) PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Odtąd obie PPS wydają pisma "Robotnik".
1970 - Uchwalono lewicową konstytucję Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu.
1988 - Miała miejsce debata telewizyjna Lech Wałęsa - Alfred Miodowicz.
1999 - "Bitwa o Seattle" - masowe demonstracje przeciwko szczytowi Światowej Organizacji Handlu stały się symbolicznym początkiem ruchu alterglobalistycznego.
2017 - Katrín Jakobsdóttir (VG) objęła urząd premiera Islandii.
2021 - Magdalena Andersson (SAP) objęła urząd premiera Szwecji.
?