Protesty przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy

[2006-07-03 17:59:02]

W ubiegły piątek doszło w wielu krajach arabskich do protestów przeciwko izraelskiej napaści zbrojnej na Strefę Gazy. Armia izraelska dokonała licznych nalotów, w wyniku których zostały zniszczone mosty i sieć wodociągowa oraz energetyczna. Ostrzelano budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz siedzibę premiera rządu palestyńskiego Ismaila Haniji, pojmano również licznych parlametarzystów związanych z Hamasem. Zdaniem władz Izraela ataki są usprawiedliwoną odpowiedzią na uprowadzenie przez bojowników palestyńskich jednego żołnierza izraelskiego.

Do protestów przeciwko izraelskiej agresji doszło między innymi w Egipcie, Jordanii, Syrii, Turcji i Libanie.

W Egipcie do największych demonstracji doszło w Kairze po zakończeniu piątkowych modłów w Al-Azhar, jednym z najważniejszych meczetów miasta. Tysiące ludzi wznosiło antyizraelskie okrzyki i wzywało przywódców Egiptu do stanowczego protestu przeciwko terrorystycznym działaniom Izraela. Domagano się także wydalenia ambasadora tego kraju z Egiptu.

Tego samego dnia wysoki duchowny szyicki Mohammed Hussein Fadlallah potępił w Libanie prowadzoną przez izraelskich rasistów wojnę, której celem jest anihilacja Palestyńczyków. Powiedział on, że wszyscy muzułmanie i Arabowie muszą wspierać ludność Palestyny, która stawia opór rasizmowi państw zachodnich popierających rasistowską politykę Izraela.

Z kolei w proteście, do którego doszło w stolicy Turcji wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Demonstraci spalili flagi Izraela, krzyczeli "Izraelscy mordercy, wynocha z Palestyny!".

Około stu Palestyńczyków zorganizowało pikietę przed budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w centrum Bejrutu. Domagali się oni od społeczności międzynarodowej zapewnienia bezpieczeństwa Palestyńczykom żyjącym w Strefie Gazy.

Do protestów doszło także w Izraelu. Setki demonstrantów zgromadziło się przed domem premiera Izraela Ehuda Olmerta domagając się wymiany więźniów i przerwania ofensywy w Strefie Gazy. Podobne pikiety zorganizowano także przed bazą armii izraelskiej Sufa oraz przed budynkiem izraelskiego ministerstwa obrony.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku