Rada Praw Człowieka ONZ potępiła izraelską agresję, Polska – nie
[2006-07-06 18:02:08]
![]() Za przyjęciem rezolucji wzywającej do zakończenia działań prowadzonych przez armię izraelską na terytorium Autonomii Palestyńskiej głosowało 29 spośród 47 członków rady: Algeria, Argentyna, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Brazylia, Chiny, Kuba, Ekwador, Ghana, Gwatemala, Indie, Indonezja, Jordania, Malezja, Mali, Mauritius, Maroko, Pakistan, Peru, Filipiny, Rosja, Arabia Saudyjska, Senegal, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka, Tunezja, Urugwaj oraz Zambia. Przeciwko przyjęciu rezolucji opowiedziały się Niemcy, Kanada, Czechy, Finlandia, Francja, Japonia, Holandia, Polska, Rumunia, Wielka Brytania i Ukraina. Pięć państw wstrzymało się od głosowania: Kamerun, Meksyk, Nigeria, Korea Południowa oraz Szwajcaria. Głównym argumentem wysuwanym przez państwa, które sprzeciwiły się przyjęciu stanowiska wzywającego Izrael do zaprzestania ofensywy i niszczenia infrastruktury niezbędnej Palestyńczykom do życia, było pominięcie w jej tekście wzmianki o żołnierzu armii Izraela, uprowadzonym przez bojowników palestyńskich. Innym argumentem przeciwników dokumentu był brak odniesień do działań militarnych organizacji palestyńskich. Stany Zjednoczone, które w Radzie Praw Człowieka pełnią jedynie rolę obserwatora, wezwały wszystkie strony konfliktu do poszukiwania wyjścia z trudnej sytuacji. Warren Tichenor, ambasador USA przy ONZ powiedział: Historyczna okazja, by odnieść się w sposób zrównoważony, sprawiedliwy i uczciwy do sytuacji na Bliskim Wschodzie zakończyła się obarczeniem odpowiedzialnością Izraela. W rezolucji wyrażono głębokie zaniepokojenie łamaniem praw człowieka, którego ofiarami są Palestyńczycy i którego źródłem jest izraelska okupacja Palestyny oraz trwająca obecnie zakrojona na szeroką skalę operacja wojskowa. Mohammad Abu-Koash, reprezentujący stronę palestyńską stwierdził w czasie posiedzenia rady: W czasie naszych obrad czołgi izraelskie nacierają na Strefę Gazy ostrzeliwują żyjących tam ludzi, a nasz parlament został zajęty przez izraelską armię.. Abu-Koash uznał, że język rezolucji jest bardzo stonowany i rozmyty. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?