Bydgoszcz: Sprawa porzuconych salowych

[2006-08-25 15:02:25]

Działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" oraz Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników opowiedzieli na piątkowej konferencji prasowej o aktualnej sytuacji pracownic firmy "Dozorbud", porzuconych przed kilkoma tygodniami przez tę spółkę.

Zajmujący się sprawą salowych Grzegorz Kulczycki, z "Sierpnia`80" i Polskiej Partii Pracy, poinformował, że w ubiegły piątek związkowy prawnik złożył pozew przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Dziecięcemu, gdzie pracowały salowe, zanim przeszły do spółki "Dozorbud". Teraz sąd musi ustalić, który podmiot – szpital czy spółka „Dozorbud” - jest faktycznym pracodawcą porzuconych salowych i od kogo mają one dochodzić swoich praw. - Jeśli sąd to ustali, będziemy walczyć o wypłacenie salowym wynagrodzeń za czas przestoju - dodał prawnik z "Sierpnia`80", Piotr Pyszak.

Grupa 30 salowych została praktycznie porzucona przez spółkę "Dozorbud" 1 sierpnia br., gdy zatrudniająca je spółka przegrała przetarg na usługi dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Wcześniej salowe były pracownicami szpitala wojewódzkiego, ale w 2003 r. przeszły do zewnętrznej firmy, działającej na zasadzie podwykonawstwa. Nadal wykonywały te same obowiązki, tyle że zmienił się ich pracodawca, który przejął je wraz ze zobowiązaniami pracowniczymi. W tym roku "Dozorbud" przegrał przetarg rozpisany przez szpital i wyniósł się z Bydgoszczy, nie przejmując się losem swoich dotychczasowych pracowników. Salowe i kierowcy nie dostali od „Dozorbudu” ani wypowiedzeń, ani świadectw pracy. Kierownictwo spółki twierdziło, że powinni oni zostać automatycznie zatrudnieni przez szpital, w którym wcześniej pracowali, ale dyrekcji szpitala już o tym nie zawiadomiło.

1 sierpnia salowe rozpoczęły protest pod budynkiem szpitala. Twierdziły, że nie wydając im świadectw pracy, "Dozorbud" zablokował im w ten sposób możliwość poszukiwania nowej pracy. Domagały się wypłaty należnych odpraw – których formalnie nie mogły dostać, ponieważ "Dozorbud" nie wręczył im wypowiedzeń – oraz wydania świadectw pracy. Kilka dni później pomocy porzuconym pracownicom udzielił WZZ "Sierpień`80", do którego wstąpiły salowe.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku