Protesty po wypowiedzi Benedykta XVI

[2006-09-16 19:56:34]

12 września w przemówieniu na uniwersytecie w Ratyzbonie, podczas pielgrzymki do Niemiec, Benedykt XVI stwierdził, że nie można niczym uzasadnić szerzenia wiary przy użyciu przemocy. Zacytował przy tym fragmenty dialogu z XIV wieku między bizantyjskim cesarzem Manuelem II Paleologiem, a uczonym perskim na temat dżihadu, czyli świętej wojny.

Wypowiedż papieża została w świecie muzułmańskim uznana za obraźliwą i wywołała gwałtowne protesty. Uchwałę wzywającą Benedykta XVI do przeprosin wyznawców islamu przyjął jednogłośnie parlament Pakistanu. W wielu krajach m.in. Indonezji, Egipcie, Afganistanie, Syrii, Libanie, Turcji, Wielkiej Brytanii i Francji odbyły się antypapieskie demonstracje.

W Nablusie w Palestynie podpalono cerkiew prawosławną i kościół anglikański. Do jednego z kościołów katolickich wdarła się grupa mężczyzn, który zaczęli wewnątrz strzelać w powietrze. Inny kościół został obrzucony butelkami. W irackiej Basrze koło kościoła eksplodowała bomba, która lekko uszkodziła budynek. Władze Iraku zaapelowały do muzułmanów o nie atakowanie społeczności chrześcijańskiej w tym kraju. W Syrii i Libanie podpalono ambasady Danii i Norwegii.

Słowa papieża wywołały także krytykę ze strony społeczności muzułmańskich w Europie. Przewodniczący Rady Centralnej Muzułmanów w Niemczech Ayyub Axel Koehler stwierdził, że wypowiedź Benedykta XVI wywoła falę protestów podobną do tych jakie miały miejsce po opublikowaniu w duńskiej prasie karykatur Mahometa.

Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego potępiony został przez papieża Kościoła Koptyjskiego Szenudę III, który w wywiadzie dla egipskiej prasy powiedział, że każdy, kto obraża muzułmanów, zwraca się przeciwko naukom Jezusa Chrystusa.

Dużo miejsca papieskiej wypowiedzi i protestom które wywołała poświęca niemiecka prasa. Gazety centrolewicowe takie jak "Sueddeutsche Zeitung", "Der Tagesspiegel" i "Berliner Zeitung" piszą, że było do przewidzenia, że tego typu wypowiedź zwierzchnika świata chrześcijańskiego wywoła ogromne poruszenie wśród społeczeństw muzułmańskich na świecie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku