W telewizji pojawiła się nowa reklamówka wyborcza LPR-u. Niewiele wprawdzie ma wspólnego z wyborami samorządowymi, pokazuje za to, jak partia Romana Giertycha zamierza zadbać o wychowanie młodego pokolenia.
Na filmie widać grupę dzieci zmierzających na lekcję: przodem zdążają grzeczne pacholęta, z tyłu grupa niesfornych chuliganów. Czarno-białe przebitki mają obrazować ciemną stronę szkolnej rzeczywistości: uczniowie rozrabiają na lekcjach, dokuczają młodszym, zakładają nauczycielowi kosz na głowę, pokątnie handlują narkotykami... Głos z offu mówi: "Nie zgadzamy się na patologię, przemoc, narkotyki i demoralizację młodzieży w szkołach", po czym zapowiada, że LPR "zrobi wszystko, aby naprawić system edukacji".
Jak ta recepta ma wyglądać w praktyce, wyjaśnia finał filmiku: dla grzecznych dzieci podwoje szkoły stoją otworem, przed tzw. trudną młodzieżą brama zamyka się z trzaskiem. Stojący przy bramie minister edukacji Roman Giertych oznajmia: "Polską szkołę można zmienić. Uwierzmy w to!".
W parze z reklamówką pojawiła się zapowiedź ministerstwa, że już od 2008 r. krnąbrni uczniowie na podstawie orzeczenia powiatowej komisji pedagogów i psychologów trafiać będą na "resocjalizację" do specjalnych Ośrodków Wsparcia Wychowawczego. Przymusowy pobyt w nich trwać będzie dwa lata; w tym czasie uczniowie zamieszkają w internatach, a ich postępom w nauce przyglądać się będą psychologowie.
W mediach za te pomysły pod adresem ministerstwa posypały się gromy. Pedagogowie krytykują ideę segregowania uczniów, podkreślając, że izolowanie "niegrzecznych" utrudni, a nie pomoże w niesieniu im pomocy wychowawczej. Prawnicy mówią, że nie będzie możliwe skierowanie dziecka na przymusową resocjalizację wbrew woli jego rodziców i bez sądowego orzeczenia o pozbawienia ich władzy rodzicielskiej. Obrońcy praw człowieka przypominają, że tego typu ośrodki działają w państwach postsowieckich, takich jak Kirgistan czy Kazachstan, gdzie urzędnicy umieszczają w nich np. wagarujących uczniów.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.