Warszawa: Znicze dla zmar³ych kobiet
[2006-11-02 11:19:11]
Mia³am 25 lat. By³am w ci±¿y. Rozpoznano u mnie ciê¿k± chorobê jelit. Lekarze odmówili leczenia, bo mog³oby to zaszkodziæ p³odowi. Kiedy choroba wesz³a w najbardziej bolesne stadium, lekarz zaproponowa³ mi apap. Kiedy ja wi³am siê z bólu, powiedzia³ do mojej matki: pani córka zajmuje siê za bardzo swoim ty³kiem, a za ma³o ci±¿±. P³ód i tak umar³. A po trzech tygodniach na OIOM-ie zmar³am ja. Zapalcie dla mnie znicz. Mia³am na imiê Kasia. Moj± córeczkê urodzi³am, kiedy mia³am 19 lat (...) Lekarka mi powiedzia³a, ¿e nie powinnam mieæ wiêcej dzieci, bo to dla mnie niebezpieczne, ale o zapobieganie ci±¿y nie muszê siê martwiæ tak d³ugo, jak d³ugo bêdê karmiæ. Zasz³am w ci±¿ê, kiedy moja córcia nie mia³a jeszcze roku. Nie chcia³am w³óczyæ siê po urzêdach i prosiæ o pozwolenia; postanowili¶my z mê¿em umówiæ siê na zabieg prywatnie. Pani doktor X zap³acili¶my 4,5 tysi±ca z³otych, i pamiêtam, ¿e zdziwi³o mnie to, ¿e za tyle pieniêdzy nie ma nawet anestezjologa. A potem zaczê³y siê komplikacje. Lekarka pokrzykuj±c co¶ bez sensu do mojego mê¿a zawinê³a mnie w koc i wsadzi³a do malucha; zanim dowioz³a mnie do szpitala, wykrwawi³am siê na ¶mieræ. To by³o piêæ lat temu. Zapalcie dzi¶ dla mnie znicz. - czyta³y przez megafon pomys³odawczynie wczorajszej akcji. W tym samym czasie uczestnicy pikiety po kolei ustawiali ¶wiece przed transparentem: "Kobietom zmar³ym z powodu zakazu aborcji". W dniu Wszystkich ¦wiêtych chcemy uczciæ ich pamiêæ po to, by ¿adna kobieta nie musia³a wiêcej umieraæ z powodu wymierzonych w jej wolno¶æ ustaw - mówi³a Katarzyna Bratkowska, wspó³organizatorka spotkania. Wybór miejsca spotkania nie by³ przypadkowy. Spotykamy siê na placu Konstytucji, bo je¶li zakaz aborcji zostanie wpisany do konstytucji, bêdziemy mieli drakoñskie prawo – powiedzia³a Wanda Nowicka, prezes Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Na sobotê planowany jest marsz protestacyjny przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Nie zapominajmy jednak, ze historie, które dzi¶ opowiadamy s± efektem ustawy ju¿ obowi±zuj±cej, nie wiadomo dlaczego nazywanej "kompromisem" - podkre¶la³y organizatorki - Domagamy siê aborcji ca³kowicie legalnej. Do¶æ piek³a kobiet! Na koniec uczestnicy i uczestniczki spotkania u³o¿yli ze zniczy "gametkê", czyli kó³ko z krzy¿ykiem - symbol p³ci ¿eñskiej. Reporta¿ z happeningu mo¿na znale¼æ tutaj. |
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobno¶æ.
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod pr±d!: Spowied¼ Millera
- Blog Rados³awa S. Czarneckiego: Wolno¶æ wilków oznacza ¶mieræ owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
- od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
- Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukujê
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam ksi±¿ki
- Poszukujê ksi±¿ek
- "PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na ³amach "Le Semeur" u¿y³ terminu "socialisme".
1883 - Urodzi³ siê José Clemente Orozco, meksykañski malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowi±ca mniejszo¶æ na IX zje¼dzie PPS utworzy³a PPS Frakcjê Rewolucyjn±.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodzi³ siê Aleksander Ma³achowski, dzia³acz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarsza³ek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo uniewa¿nienia 11 list Centrolewu uzyska³ on 17% poparcia.
1937 - Urodzi³ siê Karol Modzelewski, historyk, lewicowy dzia³acz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) zosta³ prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmar³ John Rawls, amerykañski filozof polityczny, jeden z najbardziej wp³ywowych my¶licieli XX wieku.
?