Program naprawy wychowawczej w polskich szkołach

[2006-11-06 22:58:53]

Cztery kroki - szkoła, nauczyciele, rodzina, samorząd to program naprawy wychowawczej przygotowany przez ekspertów Związku Nauczycielstwa Polskiego, będący odpowiedzią na rządowy programu Zero tolerancji dla przemocy w szkole. ZNP uważa, że niezbędne jest jak najszybsze podjęcie działań na rzecz zmiany sytuacji w polskim szkolnictwie poprzez: wsparcie działań wychowawczych szkoły, kształcenie i doskonalenie nauczycieli, wsparcie rodzin i aktywizacje samorządów.

W programie Cztery kroki postuluje się m.in. likwidacje dużych szkół, na rzecz mniejszych i bardziej przyjaznych, utworzenie maksimum 20-osobowych klas szkolnych, zatrudnienie w każdej szkole pedagoga i psychologa oraz zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych i udostępnienie uczniom boisk, sal gimnastycznych oraz pracowni komputerowych.

Równocześnie konieczna jest pomoc nauczycielom: zatrudnienie większej liczby doradców metodycznych, a także lepsze przygotowanie nauczycieli do pracy wychowawczej poprzez rozszerzenie w programach studiów nauczycielskich treści związanych z problemami wychowawczymi i sytuacjami trudnymi w szkołach i systematyczne doskonalenie nauczycieli w tym zakresie w ramach warsztatów i kursów.

Przemocy w szkole można zapobiec tylko dzięki współpracy z rodzicami. ZNP apeluje o stworzenie systemu pomocy pedagogicznej dla rodziców w szkołach i poradniach psychologiczno – pedagogicznych, stworzenie takich wyspecjalizowanych placówek w każdej gminie, a także wprowadzenie obowiązkowej terapii dla rodziców dzieci niedostosowanych społecznie. Związek proponuje także zwiększenie liczby placówek resocjalizacyjnych – młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii i zwiększenie liczby kuratorów sądowych w sprawach rodzinnych i sprawach nieletnich

Samorządy powinny zostać zobowiązanie do powołania punktów interwencji kryzysowej w każdej gminie. W skład takiej grupy wchodziliby: kurator rodzinny, policjant, dyrektor szkoły, psycholog, pedagog i ksiądz. Grupa pomagałaby nauczycielom, rodzicom i uczniom w trudnych dla nich sytuacjach, np. poprzez specjalne telefony zaufania lub w ramach lokalnych programów przeciwdziałania przemocy.

Podczas dzisiejszej konferencji Sławomir Broniarz prezes ZNP podkreślił, że dla realizacji związkowego programu Czterech kroków, potrzebny jest wzrost nakładów finansowych na edukację do poziomu 5 proc. PKB (obecnie ok. 3 proc.). Tylko dzięki większym środkom finansowym będzie możliwe wsparcie działań wychowawczych szkoły i rodziny oraz przeprowadzenie niezbędnych zmian organizacyjnych. Tymczasem dobra sytuacja gospodarcza kraju nie przekłada się na zwiększenie przyszłorocznych nakładów na oświatę.

Ania Kamińska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku